HaberVesaire’de CNN’liler

Haber kameramanı, Yeni Zelandalı Margaret Gipsy Moth 21 Mart 2010’da, 59 yaşında aramızdan ayrıldı. Moth sadece Amerika’nın ilk kadın haber kameramanı olmasıyla değil, yaptığı işlerle de dünya basının yakından tanıdığı bir isimdi. Kamera kullanmaya çocukken başlamıştı. 1990’dan itibaren CNN International için, ihtilaflı bölgeler başta olmak üzere, dünyanın sıcak noklarında görev yaptı. Son 10 yıldır ise çok sevdiği İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyordu.

Ancak Moth’u biz gazetecilere hatırlatan en önemli olay, 1992’de Saraybosna keskin nişancının ateşiyle çenesinden vurulmasıydı. Bu kurşunla Moth, çenesini, dilinin bir kısımını ve konuşma yetisini önemli ölçüde kaybetti. Ameliyatlar geçirdi; çenesi yeniden yapıldı. Ama olaydan altı ay sonra, yine silahların gölgesindeki Saraybosna’da göreve döndü. “Kaybolan dişlerini bulmak üzere” geldiğini söyleyerek.

Margaret Moth 23 Mart günü, kendisi için CNN’in hazırladığı belgeselle HaberVs toplantısının konuğu oldu. Belgeseli izleyen ve Moth’un meslek tutkusundan etkilenen HaberVs muhabirleri onun hakkında bir haber hazırlamak istedi.

Moth’un İstanbul’da CNN için üstlendiği görevi devralan ismin Joe Duran olduğunu biliyorduk. Duran, Moth’un 20 yıllık arkadaşıydı. Ve sadece onun görevini değil, bir tarihi eseri andıran evinin ve 30’a yakın kedisinin bakımını da üstlenmişti. Çok kolay olmasa da Duran’a ulaştık ve niyetimizi anlattık.

Ancak Türkiye’de kimse kendisini aramaz iken, birdenbire ortaya çıkan öğrenciler Duran’ı “gazeteci şüpheciliği”ne itmişti. Kim olduğunu bilmediği bu insanların, anısına sahip çıktığı Moth’un evinde bulunmasını istemedi. Ama yarım saat sonra kendisi aradı: “Bilgi Üniversitesi’ne geliyorum.”

Geç bir saatti ve Haber Merkezi’nde sadece dört öğrenci vardı. Duran bu muhabirlerle (Meneviş Tozak, Mert Oynargül, Hikmet Karahasan ve Görkem Keser) toplantı yaptı. Konu ve muhabir rolleri değişmişti. Soruları Duran sordu, muhabirler cevapladı. Muhabirler, neden bu haberi yapmak istedikleri konusunda Duran’ı ikna ettiler. CNN kameramanı, muhabirleri daha yakından tanımak için habervs.com’da yayınlanan işlerini seyretti. Kamera kullanımlarını, ses kayıtlarını ve montajlarını kritik etti.

CNN’in İstanbul bürosu, konumu nedeniyle kanalın en önemli temsilciliklerinden. Sadece Türkiye’deki gelişmeleri değil, Balkanlar’dan Orta Doğu ve Yakın Asya’ya, yakın coğrafyadaki haberleri takip ediyor. Kanalın en deneyimli muhabirlerinin İstanbul’da görevlendirilmesi bu nedenle tesadüf değil. Bu açıdan bakıldığı Joe Duran’ın HaberVs’ye ziyareti, genç muhabirler için önemli bir kazınımdı. Daha önce yaşamadıkları, “yabancı bir göz” tarafından eleştirilme deneyimini, bu ziyaretle kazandılar.

Ama kazınımları bu kısa ziyaretle sınırlı kalmadı. Duran, gelecek günlerde daha geniş katılımlı bir toplantının da konuğu olacak. Ayrıca CNN İstanbul ofisi, röportajı gerçekleştiren HaberVs muhabirine staj teklif etti. Ve HaberVs, klişe deyimle bir kendi alanında bir “efsane” olan Margaret Moth’u, son yıllarını geçirdiği şehirde hatırlayan tek haber organı oldu. Haberimiz, 19 Nisan’da yayına girdi.

http://www.habervesaire.com/

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: