Kırk Katır Kırk Satır: Ergenokon’u Anlamak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Lisans Programı öğretim görevlisi, HaberVesaire editörlerinden Ahmet Şık’ın, Radikal Gazetesi Haber Koordinatörü gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’yla birlikte kaleme aldığı, “Kırk Katır Kırk Satır” serisinin ilk iki kitabı çıktı.

Son üç yıldır Türkiye gündemini meşgul eden soruşturma ve davaya ilişkin bir kılavuz niteliğindeki iki kitap, “Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu” ile “Ergenekon’da Kim Kimdir?” adlarını taşıyor.

Siyasi analizlere yer veren ilk kitapta, Ergenekon yapılanmasına kimlerin, neden ihtiyaç duyduğu yakın tarihte yaşanan benzer olaylarla birlikte anlatılıyor. Susurluk ve Şemdinli olayları ile Türkiye’nin kontrgerilla yapılanmasının örnekleriyle anlatıldığı kitapta medyada kimi zaman “yanlış”, kimi zaman da olduğundan büyük gösterilerek yazılan ya da sunulan Ergenekon haberleri somut bir şekilde ele alınarak yorum okuyucuya bırakılıyor.

İlk 5 iddianameyi dayanak alarak yazılan ikinci kitapta ise Ergenekon soruşturmasında sanık olarak adları geçen, tutuklu ya da tutuksuz yargılanan sanıkların kimler olduğu geçmişleriyle birlikte anlatılıyor. Ergenekon soruşturmasında neyle suçlandıkları, ne savunma yaptıklarına da yer verilen sanıklardan kimisinin geçmişte de benzer oluşumların içinde yer aldığı örnekleriyle ele alınıyor.
Kitabın yazarlarıyla yapılan söyleşi için; http://www.habervesaire.com/haber/1805/

Kitabın Künyesi:

Yazarlar  Ertuğrul Mavioğlu-Ahmet Şık
Yayınevi: İthaki
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Birinci cilt: Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu; 479 sayfa
İkinci Cilt: Ergenekon’da Kim Kimdir?; 637 sayfa

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: