Domino Dersler

Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından düzenlenen ve Medya Kuramı dersinin bir parçası olan Domino Dersler’in ikincisi Bahçeşehir Üniversitesi  Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu katılımıyla gerçekleşti.

santralistanbul Enerji Müzesi Sinema/Seminer Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte, uzmanlık alanı kültür sosyolojisi olan Tekelioğlu ‘’Göç Kültürlerinden Popüler Kültüre : Bir Sosyolojik Okuma Önerisi’’ başlıklı sunum yaptı. Konuşmasında ana göç dalgalarının popüler kültürü, kültürel beğeni ve tüketim pratiklerini nasıl şekillendirdiği üzerinde durdu. ‘’Melez anlatılar göç anlatılardır’’ diyen Tekelioğlu, Türkiye’de popüler kültürün  temel olarak bu göç anlatılarından beslendiğine dikkat çekti.

Sosyal devlet anlayışı tam olarak oturmadan moderniteyi deneyimleyen toplumlarda kişilerin sosyolojik cemaatlere ve dayanışmacı ilişkilere yöneldiğine değinen Tekelioğlu, Türkiye’de medyanın muhafazakarlaştırıcı etkisini sosyal devlet anlayışından yoksun hızlı modernleşme sürecinin bir etkisi olarak değerlendirirken, medyada bireyselliğin ve bireyciliğin temsiline neredeyse rastlanamadığını vurguladı.

Radikal Gazetesi İki’de yayınlanan medya analizi yazılarını ilgiyle takip ettiğimiz Tekelioğlu, 2006 yılında çıkardığı Pop Yazılar kitabının ardından, gazete yazılarını topladığı Pop Ekran kitabını Mayıs ayında yayınlamaya hazırlıyor.

Domino Dersleri “medya tüketimi çalışırken ‘sınıf’ temelli analizden vaz mı geçmeli? ya da sınıf yerine çevre-merkez sorunsalı alternatif olarak düşünülebilir mi?” sorularıyla bitiren Orhan Tekelioğlu, daha sonra M&İS Yüksek Lisans Programı öğrencileriyle beraber santralistanbul’da yemek yedi.

One Reply to “Domino Dersler”

  1. Çehre Sevgi dedi ki:

    Yazınız çok hoş , merak ettiğim siteyi wordpress ile yoksa blogengine ile mi yaptığınız , cevaplarsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: