Futbolda her şey meşru!!!

Erkekler için futbol, kadınlar için dizi sezonu yine başladı. Kadınlar kocaları maç izlerken dizi izlesin de, eşler kavga etmesin herkes “uyusun”, “uyutulsun” diye… Çoğunlukla iki farklı kitleye hitap eden iki farklı sezon son haftalarda iç içe geçmiş durumda. Bir dizi ismi, futbol sahalarının son moda tezahüratı haline geldi. Fakat güya komik gelen bu tezahüratın alt metninde yatan ahlaki içeriğe ne kadar ses çıkarıldı?

Son dizilerden “Fatmagül’ün Suçu Ne?” farklı bir başlangıç ve konu üzerine kurulmuş. Dizi bir kadının tecavüze uğrama sahnesi ile başlıyor. Ve dizi bunun üzerine kurgulanıp devam ediyor. Dizi hakkında tek bildiğim bu. Fazla dizi izleyen biri değilim. Ancak dizinin, futbol stadlarında maço söylemle kendine yer bulması beni rahatsız etti.

Twitter’dan yapılan paylaşımda Silivrispor taraftarlarının açtığı pankartta, Fatmagül’ün suçunun “Kağıthanesporlu” olarak belirtilmesi aslında olayın tamamen çığrından çıktığının bir göstergesi. Yani tecavüz, yeri geldiğinde maço kesilip ana ve bacılarına söz ettirmeyen kişilerce meşrulaştırılıyor. Ancak kimse bunun farkında değil. Olmaları da mümkün değil. Çünkü bizde kim ne hak ediyorsa karşılığını alır. Hele o kişi/takım bizden değilse!

Ankaragücü-Kasımpaşa maçında ise daha da çirkini yaşandı. Bine yakın belki de daha fazla kişi bir tezahürat yapıyor ki, bu tezahürat bir çok video sitesinde,“KOMİK“ kategorisi altında paylaşılıyor. Burada internet sitelerinin de içeriğinin denetlemeye açılması konusu tartışılmaya açılabilir elbette. Tezahürat ise şu:

hapı attık patladık
fatmagül’e rastladık
fatmagül’ün suçu yok biz onu bihter sandık
 

 

Bunun eğlenmek için yapılmış olması durumu hafifletir mi? Peki bir başka dizinin karakteri Bihter’e tecavüz meşru mu? Tezahürat melodik olarak söyleyince eğlenceli geliyor olabilir. Peki ya, her eğlence türünü, içeriğinin kime zarar vereceğini düşünmeden uygulamak ne kadar doğru? Ancak bir çok kişi bunu bağıra bağıra söylerken, aileden sorumlu devlet bakanı, bir medya kuruluşu ya da Futbol Federasyonu buna tepki vermiyor. “İbne hakem diye bağırırken de bir nevi eğleniyor insanlar. Oysa bunun bir cezası var federasyon nezdine. Tecavüz çağrışımları? Serbest, ceza yok!

Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin talimatı diyor ki;

MADDE 52 – ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT >> ”Stadyumlarda toplu olarak ve devamlılık arz eden şekilde, söz veya hareketlerle ya da pankart ve benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması yasaktır.” Ancak ben Ankaragücü-Kasımpaşa, Silivrispor-Kağıthanespor, Fenerbahçe-Beşiktaş maçlarında kimseye ceza verildiğini duymadım. Bravo!

Bekle-gör politikasına alıştırılmış, bir müsibet bin nasihatten iyidir safsatası ile harekete geçmemeye yöneltilmiş, hele bir o gün gelsin onu da o zaman düşünürüz bilinci yerleştirilmiş bizler; bekleriz, o gün gelir, çok geç olur, TV’de 2 kere tartışılır unutulur, futbol stadlarında her şey meşrudur…

Volkan Ağır

bilgimedya, 1. sınıf öğrencisi

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: