“Eksiyirmidört” yayın hayatına başladı

bilgimedya bünyesindeki Bilgi Genç Haber Ajansı’nın ilk yayını “eksiyirmidört” yayın hayatına başladı. Dergi iki ayda bir yayınlanacak ve Bilgi kampüslerinde ücretsiz olarak dağıtılacak. “eksiyirmidört”ün ilk sayısının editoryali söyle:

Neden eksiyirmidört?

Adet olduğu üzere, yayın hayatına henüz başlayan bir derginin ilk sayısında öncelikle “biz kimiz?” ve “ne yapmaya çalışıyoruz?” sorularına açıklık getirmek gerekir. Dergimizin adından da anlaşılacağı gibi, devletin oy vermekten evlenmeye, ana baba olmaktan silah taşımaya kadar pek çok ağır sorumluluğu üstlenebileceğine, ancak nasıl içki içileceğini beceremeyeceğine inandığı, 24 yaş altı bir kitleyiz. Bu şartlar altında, kendimize göre mesele edindiğimiz şeyler var. Bu meseleler hakkında konuşmaktan, tartışmaktan öte ne yapabiliriz, diye düşündük;  “yazmak iyi olur” dedik.

Bilgi Genç Haber Ajansı etrafında toplanmış bir avuç kişiyiz. Çoğumuz iletişim fakültesi öğrencisi, ama farklı disiplinlerden eli kalem tutanlarımız da var aramızda. Haftanın belli günlerinde biraraya geliyor ve “mesele edindiklerimizi” masaya yatırıyoruz. Bir şeyleri kendimize görev ediniyor, o şeyler hakkında araştırma yapıyor, haber kaynaklarıyla konuşuyor ve çıkan sonuçları da yazıya döküyoruz. Evet, kendimizi küçümsemeyelim, aslında  hakikaten gazetecilik yapmak gibi bir meselemiz de var.

İlkesi olmayan bir oluşumun değiştirme ve dönüştürme gücüne mazhar olamayacağından hareket ederek çıkış noktasında bazı ilkeler belirledik. Öncelikle, Türkiye gibi basın ve ifade özgürlüğünün yasaklar ve korkular ekseninde giderek daha fazla cendereye alındığı bir ülkede, iletişim fakültesi öğrencileri olarak çok sesliliği temel almak gerektiğine karar verdik. Burada, insanlara ve kurumlara hakaret edilmediği, iftira atılmadığı, yalan bilgi yaygınlaştırılmadığı taktirde, her görüşten yazıyı yayımlayacağız. Irkçı ve cinsiyetçi görüşlere asla  yer vermeyeceğimiz gibi, egemen medyada sıkça rastladığımız nefret içeren söylemlere de temelden karşıyız. Egemen medyanın hatalı pratiklerini görüyor ve izliyoruz. Sıklıkla bu hatalı pratikler üzerine de yazmaya çalışacağız.

Elinizdeki bu ilk sayı, bizim temel meselelerimizden bir bölümü konusunda sizlere ipucu verecek. Mesela sivil itaatsizlik(ler) üzerine düşünüyoruz. Bu sayımızda bunun bir örneği olan vicdani redde ilişkin yazıyı okuduğunuzda bu konuda yeni şeyler bulacağınızı düşünüyoruz. Devletin suç ve cezaya bakışını da irdelemek istiyoruz; hadım yasasına ilişkin haberimizde ceza bizzat insanlık suçu olabilir mi, onu tartışıyoruz. Kimlik meselesi ve kimliğe ilişkin sorunsalları irdelemek istiyoruz. Apaçi kültürüyle ilgili analiz yazısında bunun kapısını araladığımızı sanıyoruz.  Güzel sanatlar, popüler kültür ürünleri ve güncel fenomenler de mesele edindiklerimiz arasında elbette. Sporun her çeşidini çok önemsiyoruz. Türkiye’de geniş halk kitlelerinin ilgi duyduğu popüler kültür ikonlarının yanında, sınırlı bir kalabalığa seslenen değerli sanatçılar olduğuna inanıyoruz. Onları takip ediyoruz. Siz de tanıyın istiyoruz. Küçük kulüplerin büyük komedyenleri haberimizde bunu demeye çalışıyoruz.

İki ayda bir yayımlanacağız. Hepinize iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: