Avrupa Parlamentosunda Gençlik Buluşması

22-23 Haziran tarihleri arasında Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu çatısı altında ilginç bir konferans gerçekleşti. Avrupa Halkları Partisi (EPP) parlamento üyesi Dr. Eleni Theocharous davetlisi olarak Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Brezilya’dan gelen üniversite öğrencileri “Avrupa’nın Eşiğindeki Türkiye” (Turkey on the European Doorstep) başlığı altında akademisyenler, Avrupa Parlamentosu üyeleri, diplomatlar ve siyaset adamlarının sunum ve tartışmalarını dinleme ve onlara soru sorma fırsatı buldu.

Konferansta Türkiye’yi üniversitemiz İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Tunç, öğretim görevlisi Ariana Ferentinou ve üç  MED ve TVRP öğrencisi (Selin Kırımlı, Onur Uz, Berk Büyükbalcı) ve Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Doç Dr. Sedat Aybar temsil etti.

Açılış oturumu Aslı Tunç’un moderatörlüğünde konferansın ev sahibi konumundaki Dr. Eleni Theocharous ve AB-Türkiye ilişkilerinden sorumlu Komisyon başkanı Jean-Christophe Filori’nin sunumlarıyla başladı.

CHP Bursa Milletvekili ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başvekili, eski diplomat Onur Öymen ve eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın da konuşmalarıyla katıldığı etkinlik Kıbrıs sorunu, Türkiye-AB ilişkileri üzerine hararetli tartışmalara sahne oldu.

Konferans Aslı Tunç’un Türkiye’de ifade özgürlüğü sunumunun da yer aldığı Sedat Aybar’ın ise Türkiye’deki ekonomik durumu gözler önüne serdiği panelle sona erdi.

One Reply to “Avrupa Parlamentosunda Gençlik Buluşması”

  1. Ecem Hepçiçekli dedi ki:

    yazıdan alıntı: “ilginç bir konferans gerçekleşti”

    hangi yönüyle ilginç olduğunu merak ediyorum, aradım ancak yazının içinde konferansın ilginçliğiyle ilgili herhangi bir bilgi bulamadım :)

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: