Apoyevmatini kapanmasın!

Geçtiğimiz hafta düzenlenen TESEV konferansı sırasında İstanbul’da 1920 yılından beri Rumca yayınlanan Apoyevmatini gazetesinin sahibi Mihail Vasiliadis gatenin ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesi yaşadığını anlatmış. Toplantı sırasında Vasiliadis’i dinleyen ve soruna çare bulmaya çalışan Efe Kerem Sözer’i den bir mesaj geldi. Yerel ve etnik medyanın yaşamasına destek vermek isteyen herkes onun mesajını okumalı ve harekete geçmeli. İşte Efe Kerem Sözeri’den gelen mesaj:

Herkese Merhaba,

Sizlere bu mektubu Apoyevmatini Gazetesi hakkındaki bir önerimi paylaşmak için yazıyorum. Çoğunuz durumdan haberdar, hatta bir bölümünüzle bizzat da konuştuk, o yüzden kısaca durumu özetleyip fikirlerinizi almak istiyorum.

25 Haziran Cumartesi günü TESEV’in düzenlediği “Geçiş Döneminde Medya” başlıklı panelin sonunda Apoyevmatini gazetesi sahibi Mihail Vasiliadis Bey söz almış, ve gazetenin 12 Temmuz’da kapanmak durumunda kalacağını söylemişti. Gazetenin kapanmasında gittikçe azalan Istanbullu Rumlardan ziyade, Yunanistan’daki mali kriz sonucu Hellenic Airways ve Ethniki Bank’ın düzenli reklamlarını kesmesi, ve yerel gazetelere verilen resmi ilanların Apoyevmatini’ye verilmemesi etkili olmuş. Mihail Bey’in resmi ilan alma başvurusu da reddedilmiş.

Bu şartlar içinde, panel konuşmacılarının da belirttiği gibi, okuyucuların sorumluluk alması ve Apoyevmatini’ye abone olmak yoluyla bizzat desteklemesi gerektiğine inanıyoruz. Ben bu öneriyi Mihail Bey’e bir e-mail ile yazdım ve bu sabah kendisiyle telefonda da görüştüm. Kendisi çok ince bir insan. Öncelikle bizlere minnettarlığını belirttikten sonra Rumca olan bir gazeteye neden abone olmak istediğimizi sordu, ben de Apoyevmatini’nin ortak geçmişimize ait bir değer olduğunu, bu nedenle ortak emeğimizle yayın hayatını sürdürmesi gerektiğine inandığımı yazdım. Umarım bu görüşümü paylaşıyorsunuzdur. Röportajlarından okuduğum kadarıyla, Mihail Bey gazetenin Rumca’yı koruma ve canlı tutma işlevi de olduğunu düşünüyor; her ne kadar kalbimden geçen AGOS gibi daha geniş kitlelere ulaşan bir gazete olsa da, bu prensibe saygı duyuyorum. Bu konuda da fikirlerinizi lütfen belirtin.

Mihail Bey özellikle resmi ilanlar konusundaki eşitsizliğin ortak bir eylemle şikayet edilmesi önerisini sundu. Ben bugün BİMER’e durumu açıklayan ve çözüm talep eden bir mektup yazdım, size de öneririm, ancak bürokrasinin hantallığı 12 Temmuz’a dek olumlu bir sonuç almamıza engel olabilir diye endişelenmekteyim. Apoyevmatini’ye reklam verebilecek şirketler konusunda ise pek bilgim yok, bu konuda önerileriniz varsa lütfen paylaşın.

Bu bilgiler ışığında, en kısa sürede Apoyevmatini’ye yeni aboneler kazandırmanın en uygulanabilir çözüm olduğunu düşünüyorum. Gazetenin basılı hali dışında PDF hali de okuyuculara bir süredir ulaştırılabiliyormuş; böylelikle daha fazla kişiye en düşük maliyetle ulaşmak mümkün olacaktır. Bu konuda Mihail Bey ile bir kez daha görüşeceğim, ondan abonelik bedeli, banka hesap numarası ve diğer ilgili bilgileri alıp sizlere ileteceğim.

Özellikle Apoyevmatini’ye desteğin sosyal medya’da yayılması, farkındalık yaratılması, ve kısa vadede yeni abonelerin kazandırılması; uzun vadede ise resmi kurumların ilan vermesi ve özel şirketlerden reklam alınması konularında destek verirseniz çok çok mutlu olurum. Twitter’da bir #hashtag oluşturmak, destek mesajını ve abonelik önerisini re-tweet etmek, Facebook event’i açmak ve mail listelerine bunu göndermek şu anda ilk aklıma gelenler. Daha fazlasını da yapabileceğimize eminim.

Desteğimiz için hepimize şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
Efe Kerem Sözeri
eksozeri@gmail.com

Apoyevmatini, Türkiye’de Rumca yayınlanan gazete.

“İkindiye ait”, “ikindi vaktinde” anlamına gelen Apoyevmatini bir ikindi gazetesi olarak 11 Temmuz 1925 tarihinde günlük gazete olarak kurulmuştur. Gazetenin kuruluş iznini alan isim Andonis Vasiliadis’tir ancak gazeteyi hayata geçiren kardeşi Konstandinos Vasiliadis olmuştur. Her ikisi de Galatasaray Lisesi mezunu ve eczacı olan Vasiliadis kardeşler, aynı semtte iki eczacı olamayacağını düzenleyen bir kanun sebebiyle mesleklerini icra edemeyince gazeteciliğe yönelmişlerdir.

Gazetenin kurucusu Konstandinos Vasiliadis, matbaacılık bilgisi olan bir ortakla gazeteciliğe başlamıştır. Genel yayın yönetmenliğine ise o dönemde hem Yunanistan hem de Türkiye’de gazetecilik yapan Kavalieros Markuizos getirilir. Bir süre sonra aralarına katılan ve adı künyede kurucu olarak kalan Gregorius Yaveridis işleri ele alır. Yaveridis çok dikkatli ve oto sansürü çok iyi bilen bir kişidir ve gazete onun döneminde hemen hemen hiç sorun yaşamaz. Gazetenin tirajı 1920’li yıllarda 15.000’e kadar ulaşır.

Gazete Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Suriye Pasajı’nda halen eski metodlarla ve siyah beyaz, fotoğrafsız olarak yayınlanmaktadır. Sekiz sayfalık gazete 2007 yılından bu yana haftalık olarak yayınlanmakta ve yaklaşık 500 adet satılmaktadır.

Genellikle cemaate ilişkin doğum, ölüm haberlerinin yanı sıra Türkiye, Yunanistan ve Avrupa Birliği ile ilgili haberlere yer vermektedir.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: