Ümit Aslanbay Medyanın Ekonomi Politiği Dersindeydi

IMG-20141203-WA0001

Esra Ercan Bilgiç ve Aylin Dağsalgüler‘in “Medyanın Ekonomi Politiği” dersinin bu haftaki konuğu gazeteci Ümit Aslanbay‘dı.

Gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesi Ankara muhabiri olarak başlayan Aslanbay, 30 yıldır yazılı basında ve televizyonda gazetecilik, yayın yönetmenliği ve yazarlık yaptı; özel kanalların açılmasından itibaren Star’da 10 yılı aşkın yayın yönetmenliği görevinde bulundu.

Konuk olduğu derste Aslanbay, Türkiye’nin 80’lerden bugüne geçirdiği ekonomik ve politik dönüşüm süreçleri çerçevesinde ve medya ve iktidar ilişkileri bağlamında bir ürün olarak haberin ekonomi politiğini ele aldı. Bunun haricinde medyada son dönemde haberin ekonomi politiğini en çok etkileyen unsur olarak teknolojik gelişmeler paralelinde ortaya çıkan yeni habercilik ortamına dikkat çekti.

IMG-20141203-WA0002

Medyanın Ekonomi Politiği dersi kapsamında bu dönem dört konuk ağırlanacak. Bunlardan ilki, geçtiğimiz haftaki derste, bir ürün olarak filmin ve bir sektör olarak sinemanın ekonomi politiği hakkında konuşan sinema eleştirmeni ve öğretim görevlisi Yeşim Burul‘du. Önümüzdeki haftalarda akademisyen Eylem Yanardağoğlu dünyada ve Türkiye’de Türk dizilerinin ekonomi politiğini, avukat Hasan Oğuz Müftüoğlu ise sinema, televizyon, dizi sektörü, reklamcılık ve habercilik alanlarında fikir ve sanat eserleri hukukunu ele alacak.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: