Dijital Medya ve Çocuk

Yasaklama yönlendir sloganıyla hareket eden Dijital Medya ve Çocuk projesi yeni döneme yeniliklerle başladı.

Dijital Medya ve Çocuk projesi web sitesi, Internet TV programı ve sosyal medyada  gibi alanlarda çocukların dijital medya konusunda hem fiziksel hem bilişsel gelişimini nasıl sağlanması gerektiğinin cevaplarını arayan proje bu sene “yasaklama, yönlendir” sloganını ile çalışmalarına başladı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü C-Lab projelerinden biri olan ve koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Esra Ercan Bilgiç’in yaptığı Dijital Medya ve Çocuk projesi,  dijital medya kullanımı konusunda ebeveynlere rehberlik ediyor. Ailelere çocuklarını nasıl yönlendirilmesi gerektiği ve doğru şekilde yönlendirilme sonucu çocuğa katkı sağlayacak dijital medyayı nasıl kullanılacağı konusunda kılavuzluk ediyor.

Projenin web sitesinde çocukların dijital medya araçlarını kullanırken karşılaşabilecekleri omurga sağlığı gibi sorunlardan; hangi uygulamaların çocuklar için daha iyi olduğuna, aile içinde dijital medya kullanımı ve çocukların zararlı içeriklerden nasıl ve ne kadar korunabileceğine pek çok konuda içerik üretiliyor. Projenin bu dönem yeniliği olan, Piksy Panda karakteri ile çocuklara çocukların dilinden mesajlar verilerek, onları doğru şekilde yönlendirmek hedefleniyor.

 

Projenin bir diğer ayağı olan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi RGB Youtube kanalında her pazartesi çekimi gerçekleştirilen programda da her hafta uzman konuklar eşliğinde, dijital medya araçları ve çocuk gelişimi ile ilgili konular ele alınıyor.

Dijital Medya ve Çocuk sitesine http://dijitalmedyavecocuk.bilgi.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: