Arakan’a Yardım Eli

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral yerleşkesinde’de 7 Mart Çarşamba günü Arakanlı mülteciler yararına kermes düzenlendi. Bulutsuzluk Özlemi’nden Nejat Yavaşoğulları’nın da katılımıyla destek verdiği kermes, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ethem Özgüven’in Kontra dersi öğrencileri ve BİLGİ Nar kulübünce düzenlendi.
İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve  World Human Relief organizasyonunun kurucusu, Dr. Ayten Zara ve ekibi tarafından bir süredir, Mynamar’dan Bangladeş’te sığınan Arakanlı mültecilere çeşitli yardımlar yapılıyordu. Santral yerleşkesinde düzenlenen kermes ile elde edilen gelirler de, Ayten Zara tarafından Bangladeş’teki mültecilere ulaştırılacak ve Dhaka Üniversitesi (Bangladeş) Klinik Psikoloji bölümü öğrencileri ve Bangladeş Psikologlar Derneği (BPA) iş birliği içinde,Arakanlı mültecilere psikolojik ve insani yardım (gıda, ilaç, içme suyu deposu) desteği vermek üzere Bangladeş’te çalışmalara başlayacak.

Ağustos 2017 bu yana 700 bin Arakanlı, komşu Bangladeş’e kaçmak zorunda kalmıştı. BM, İnsan Hakları’ndan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Andrew Gilmour’un verdiği bilgiye göre; Myanmar Ordusu’nun Rakhine eyaletindeki Arakanlılar’a yönelik etnik temizliğe devam ediyor ve mültecilerin yakın gelecekte Rakhine eyelatine “güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde” geri dönmesi mümkün görünmüyor.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: