Çağımızın Yeni Dili “Kodlama”

Hızla gelişen teknoloji ve internetle beraber hayat kalitemiz de etkileniyor. Bu gelişimlerin bir kısmını bugün öngörebiliyoruz. Bir kısmı ise hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde gelişmeye devam ediyor. Şu an olan ve gelecekteki gelişmelerin, bilgisayar ve internet ile bağlantılı olacağı gözle görünen bir gerçek.

21. yüzyılın yeni dili olan kodlama, bize, nasıl düşünebileceğimizi, hayal edebileceğimizi ve yaratma gücümüzü nasıl fark edebileceğimizi öğretiyor. Kodlama küçük yaşlarda öğrenilmeye başlandığında, analitik ve eleştirel düşünmeyi, kolay problem çözebilmeyi ve tasarım odaklı düşünme gibi birçok yetiyi bir arada geliştirmeye yardımcı oluyor.

Peki, nedir kodlama?

Kodlama; bilgisayarlara bir işlemi yerine getirmeleri için izlemeleri gereken yolu adım adım yazılan komutlarla anlatmak olarak tanımlanabilir. Daha kolay bir yolla anlatacak olursak; bir dükkan sahibi olduğunuzu ve eksikleriniz olduğunu düşünelim. Yanınızda çalışan kişiye neler alması gerektiği ve nereden alması gerektiği konusunda bilgi veren sırayla yazılmış, yapılacaklar listesi verdiniz ve belli bir süre içinde gerçekleştirmesini istediniz. İşte bu uygulama sizin yazdığınız bir kodlama oluyor.

Bir dilde kendimizi ne kadar ifade edebiliyor olduğumuz, o dili konuşma akıcılığımız ile eşleşir. Yani, öğrendiğimiz yeni dilde kendimizi geliştirdikçe, onu hayatımıza dahil etmemiz kolaylaşır. Okuma ve yazma öğrenmek de bu konuda verebileceğimiz örneklerden. Akıcı okuma yazma yapabilmek, bize sadece yazar olabileceğimizin göstergesi değildir, tıpkı iyi matematik bilmenin bizi matematikçi yapmak zorunda olmadığı gibi.

Kodlama öğrenimi, dünyada birçok ülkede okulların müfredatına yerleşmeye başlıyor. Türkiye de yetkililer küçük yaşta kodlama öğrenimini destekleyeceklerini belirttiler. Kodlama sadece okullarda ders konusu olmakla kalmıyor, aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienal’i gibi etkinliklerde de karşımıza çıkıyor.

https://www.btgunlugu.com/code-yapikredi-4-istanbul-tasarim-bienali/

 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: