Rıfat Toledo ile RadyoVesaire Üzerine

                                                       

Bilgi Üniversitesi kulüp tanıtım günlerinde, 50’ye yakın kulüp öğrencilerle bir araya geldi.   

Bünyesinde 100’e yakın öğrenci kulübü barındıran İstanbul Bilgi Üniversitesinin, kulüp tanıtım etkinliğine, kötü hava koşullarına rağmen katılım oldukça yüksekti. Etkinlikte en çok rağbet gören kulüpler, aktivite kulüpleri ve network kazandıran kulüpler olurken, bölüm Kulüplerine daha çok bölüm öğrencisi olan öğrencilerin katılımı gerçekleşti. Öğrenci kulüpleri, öğrencilere, ortak merakların ve heyecanların peşindeki yeni insanlarla tanışmanın yanı sıra, sosyal çevreyi genişletmek, bir network ağı oluşturmak ve her şeyden önemlisi eğlenmek için oldukça uygun bir ortam sağlamakta.

Bizde sizin için,  Bilgi’nin tek radyosu olan  “RadyoVesaire” nin  kulüp başkanı Rıfat Toledo ile  soru cevap şeklinde kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

RadyoVesaire’yi bizim için kısaca tanımlar mısın?

  • Radyo Vesaire, bizim deyişimizle öğrencilerin kendilerini oldukları gibi gösterebilecekleri ve kabul görecekleri bir oluşum, aynı zamanda bilginin tek radyo kulübüdür. Ofis çalışma saatlerimiz olsun, aramızda yaptığımız görev dağılımları olsun her şey öğrencilerin gönüllülük esasına dayalı olarak yürüyor. Med 228 ve IIW derslerinden gelen öğrencileri de bulunduruyoruz. Kulüp işleyişi şu şekildedir; aramızdan fikri olan herhangi bir kişi, bize yani yönetim kuruluna fikrini söyler, bu yeni bir radyo programı fikri de olabilir, bir etkinlik fikride olabilir. Aramızda konuştuktan sonra ilgili hocaların onayını alıp harekete geçeriz.

İşin eğlenceli kısmından bahsedecek olsan neler söylersin?

  • Eğlenceli kısmı, sanıyorum bir şeyler yaratmak ve seni olduğun gibi kabul eden bir topluluğun parçası olmak. Şu an gerek yönetim kurulu gerek kulüp üyelerimize bakarsanız hepsi birbirinden tamamen farklı insanlar ve tüm farklılıklara rağmen herkes bir şekilde kendinden bir parça bıraktı buraya. Ofisimizde ufak bir müzemiz var ve kulüp 2011 yılında kurulduğundan beri buradan geçmiş herkes kendinden bir şeyler bıraktı oraya.

                                                         

Kapıyı kapatıp mikrofonun başına geçmek insana nasıl hissettiriyor?

  • Bence bir kere yayın yapan bir daha yayın yapmak ister. İçeride sen ne söylüyorsan odur ve belli yayın ilkelerine sadık kalarak herhangi bir konuda program yapabileceğin özgürlük alanın çok geniş. Radyo aslında ölmekte olan bir kanal ve bu kanalı yaşatmaya çalışan çok az insan kaldı ve program yapmak bence kıymeti bilinmesi gereken ve herkese tavsiye edebileceğim bir tecrübedir. Düzenli olarak 5-6 yıl program tecrübesinden bahsetmiyorum. Buraya gelip bir dönem boyunca mikrofonun başında oturmak, insanlara hitap etmek, araştırma yapmak gibi insanları geliştiren tecrübelerden bahsediyorum.

Kulübünüzde sadece  radyo programcılığı mı yapılabilir ? Onun dışında görev  alınabilecek alanlar var mı ?

  • Öncelikle radyoda çalışmak için iletişim fakültesi öğrencisi olmaya gerek yok, mesela ben endüstri mühendisliği okuyorum. Biz İnsanları daha çok program yapmaya teşvik ediyoruz aslında, çünkü bir radyo yaptığı yayın kadar radyodur. Yayın formatı olarak talk radio olarak geçiyoruz ve talk radio, programcıların hazırlanışına, sunuşuna ve kendilerini geliştirme isteklerine dayalı bir yayın şekli. Onun dışında, etkinlik birimimizde faaliyet çıkartabilirsiniz. Sosyal medya yönetimimize içerik yazabilir ve afiş tasarlayabilirsiniz. Haber radyosunda, haber yazımı, editi ya da sunumu bölümünde görev alabilirsiniz. Eğer müzik zevkinize güveniyorsanız, bizimle birlikte, kullandığımız RCS Profesyonel Radyo Yayın Sisteminde şarkı editlememize yardımcı olabilirsiniz. Kapımız herkese açık, ofisimizdeki koltuklar hiçbir zaman boş kalmaz. :)

Kulübe üye olmak isteyenler size nereden ulaşabilirler?

  • Ofisimiz Santral kampüsü E4 101C ‘de, hafta içi 10:00-18:00 açığız. Vardiya sistemiyle açık tutmaya çalışıyoruz. Onun dışında, Facebook, Twitter ve İnstagram üzerinden RadyoVesaire kullanıcı adıyla bize ulaşabilirler ve Spotify’da Radyo Vesaire playlistimizi dinleyebilirler.

 

 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: