Transmedya Hakkında

Dünya, teknolojiye ayak uydurma yolunda giderken, bu gelişmeleri takip edebilmek için, yeni kelimelere de ihtiyaç duyuyoruz. Medya Çalışmaları Profesörü Henry Jenkins’in bulduğu ve 21. yüzyılda kendini ufak ufak tanıtmaya başlayan “transmedya” terimi de bunlardan biri.

Transmedya nedir?

Transmedya, anlatılacak hikayenin farklı mecralar kullanarak, parça parça bölünüp bir bütüne ulaşmasıdır. Örnek vererek daha basite indirgeyecek olursak Matrix’in kitabı eksiklerini çizgi romanıyla tamamlar. Çizgi romanda vermediklerini ise filmde verecek şekilde ilerler. Bu bir transmedya örneğidir.

Jenkins’in Matrix örneğinden yola çıkarak önerdiği bu terim, günümüzde yeni medya araçlarının ortaya çıkmasıyla genişleyerek bir pazarlama iletişimi sistemine dönüştü. Transmedyayı bir pazarlama sistemi olarak düşündüğümüzde anlamında bir takım değişiklikler oluyor. İzleyiciyi pazarlayacağımız ürüne, fikirsel ve interaktif olarak dâhil etme şekline dönüşüyor.

Transmedyaya ihtiyaç duyulmasının başlıca nedenleri arasında, kitlelerin birden fazla yeni medya mecrasını bir arada kullanması gösterilebiliyor. Bunun örneğini ise 2013 yılında Medcezir dizisinde görüyoruz. Dizide modayı yakından takip eden Eylül için bir moda bloğu açıldı ve dizi içinde bloğa organik yönlendirmeler yapılarak site trafiği arttırıldı. İzleyici ile blog arasındaki etkileşimi kuracak ilk kurgu ise Eylül’ün yılbaşında giyeceği kıyafetin izleyici tarafından seçilmesini sağlayacak anketin blogda yayınlanması şeklinde oldu. Böylece anket sayesinde izleyici ile interaktif bağlantı kuran kanal, bu pazarlama stratejisiyle Eylül’ün kıyafet seçimini izleyiciye bırakarak, kendi izleyicisini garantiliyor ve izleyici kitlesini de arttırıyor. Günümüzde tüketicinin zihninde kalıcı bir yer edinmek ve duygusal bir bağ kurmak transmedya ve benzeri uzun soluklu pazarlama stratejilerinden geçiyor.

Transmedya ne değildir?

Transmedya ile çokça karıştırılan kavram çapraz medya olarak Türkçeye çevirdiğimiz cross media oluyor. Bir hikayenin farklı kanallarda aynı şekilde sunulması yani aslında sadece medyayı değiştirerek hikayeyi değiştirmeden vermek. Harry Potter çapraz medya için verilebilecek iyi örneklerden. Film, kitap, oyun hepsinde hikaye paralel bir şekilde veriliyor ve farklı medya kanalları kullanıldığında bir sorun yaşanmıyor ve hikayenin bütünlüğü bozulmuyor.

 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: