İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Santralİstanbul’da Konuştu

 

30 Kasım Cuma günü Santralİstanbul bir siyasetçiye daha ev sahipliği yaptı. Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün düzenlediği ve moderatörlüğünü Emeritus Prof. Dr. İlter Turan’ın üstlendiği organizasyonun teması “Gençlik ve Siyaset” idi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir politikacıdan ziyade öğretmen duruşuyla da sahnede yer aldığını söyleyerek kendi ideal eğitim anlayışından bahsetti. Siyasette bir kadın olmanın güçlüklerinin üzerinde duran Akşener, hiçbir şeyden korkusunun olmadığını belirtti. “Türk modernitesi kadın üzerinden şekillenmiştir, daha sonra cumhuriyetle kavgası olanların da malesef kavga konusu öznesi yine kadın olmuştur.  Başı kapalı olan da, başı açık olan da kavga konusu olarak öne sürüldü. Taraflar sorunsuz ama dövüş kadınların üzerinden gitti. Bunun yaşanmadığı bir Türkiye isterim.” şeklinde konuştu.

Akşener, Anadolu’daki dezavantajlı gençlerin umutsuz olmalarından bahsetti. Hayal kurma yetisinin olmamasının çok ciddi bir sorun olduğunu belirten Akşener, eğitimde fırsat eşitliği üzerinde durdu. “Yeterli hocanız yoksa bölümü niye açıyorsunuz? Mezun çocuklar ne iş yapacak? Hepsi mühendis, ara eleman yok,” diyerek eğitimdeki sıkıntıları dile getirdi. Üniversitelerin özerkliğinin sağlanmasının ve hocaların özgürce makale ve tez yayımlamasının gerekliliğinin üstünde durdu. 165 bin kişinin beyin göçü ile ülkeyi terk ettiğini de ekledi. Akşener’e göre temel sorun, zamanında bir itiraz yapılmaması ve sınıflararası geçirgenliğin sıfıra yakın olması. Ayrılıkların siyasiler tarafından tahrik edildiğini, günümüzde iktidar yanlısı olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrıldığımızı söyledi. Bu durumun etnik ve mezhep aidiyetini ortadan kaldırdığını savundu.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: