SINIRLARIN ÖTESİNDE BİR PERFORMANS: TÜRKLAND

Almanya’da büyüyen Dilşad Budak Sarıoğlu’nun hayatını ve göç temasını işleyen “Türkland” oyunu İstanbul’da seyircilerle buluştu.

4 Aralık 2018’de İstanbul/Kadıköy Apartmansahne’de de sergilenen oyun, İstanbul’daki tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Oyundan saatler önce hiç boş yerin kalmadığı gözlemlenen oyun yaklaşık 90 dakika civarında sürdü. Seyirciyi içine alan bir his oluşturan ve duygusal bir bütünlük kurdurtan oyundan çıkan tiyatro severler oyunu çok beğendiklerini belirtti. Yakın zamanda çeşitli turnelere çıkacak olan “Türkland” oyunu, Istanbul’a gelerek tekrar sahnelenecek.

Türkland oyunu başladığı andan, bittiği ana kadar seyirciyi adeta oyunun içinde hissettiriyor. Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesin ailesinden bir kişinin ya da komşusundan birinin işçi olarak gittiği Almanya’da, nasıl bir hayat tarzı yaşadıkları oyunda belirtiliyor. Alman ve Türk hükümetlerinin siyasi tutumları, göçmen ve göçmenlik bağlamında halkın onlara nasıl yaklaştığı da oyunda yer verilen ögeler arasında. Ana karakterler özellikle kimlik ve vatan kavramları üzerinde duruyorlar. Yaşadıkları dönemde kendilerine söylenen; “İşçi çocuğu, Mülteci çocuğu, yabancı kökenli Alman, Alman Türkü” gibi sözlerin onlar üzerinde bıraktığı etkileri tartışıyor.

Entropi sahne ve Maviblau iş birliğiyle buluşan Türkland oyunu ilk olarak Aralık 2017’de seyircilerle buluştu. Dilşad Budak Sarıoğlu ve Ilgıt Uçum tarafından sahnelenen oyun, Almanya’nın çeşitli şehirlerinde performans sergiledi. İlk gösterim tarihinden itibaren tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan oyun, göç teması üzerinde duruyor. 1961 İşçi göçü anlaşmasıyla birlikte, Türkiye’den Almanya’ya göç eden işçilerin ve ailelerinin yaşadıkları dramatik durumları, yanlış anlaşılmaları ve komik olayları Türkland oyunuyla birlikte seyircilere aktarılıyor. Türkland oyununu sergileyen oyunculardan biri olan Dilşad Budak Sarıoğlu’nun hayatının belirli kesitlerinin anlatıldığı oyun, zorlu göç yaşamını anlatıyor. . http://www.maviblau.com/turklandtr/

 

 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: