Günümüzde Podcast ve Pazarlamaya Etkisi

Radyonun daha teknolojik kardeşi diyebileceğimiz podcastler on yılı aşkındır hayatımızda yer alıyor. Podcast sürekli hareket halinde olan bir kitleye daha kolay ulaşmak için tasarlanmış, işitsel olarak hayatımızda yer alan bir topluluğa ulaşım metodu. Metrobüste, metroda, otobüste ya da yolda yürürken video izlemenin ya da bir yazı okumanın zorluğu karşısında podcastler hayatı kolaylaştırıyor. Müzik dinler gibi kulaklığı takıp önceden indirdiğimiz podcasti açıp dinleyebiliyoruz. Rahat kullanımlı bu sistem yayın ve kullanıcısıyla kartopu gibi büyümeye devam ediyor.

Özgün içerik ve kullanım nedenlerinin değişkenlik göstererek yaygınlaşmasıyla podcast, pazarlamacıların da ilgisini çekmeye başlıyor. Değişen tüketici davranışlarıyla beraber, pazarlama tekniklerinde de değişim göstermek farz oluyor. Bunu fark eden markalar, kalıcı ve iyi bir marka olmanın sırrını, gelişen teknolojiyi takip ederek onu kullanmak olduğunu biliyor.

Konuşmak, yazmaktan çok daha hızlı ve maliyetsiz olduğu ve dinlemek, izlemek ve okumaktan daha gündelik olabileceği için markalar pazarlama tekniklerine toplum hızına göre şekil veriyor.

Podcast içerikleri günden güne artış gösterirken, markalar ve tüketiciler arasındaki sesli bağlantı gücünün gün geçtikçe yükseldiğini görebiliyoruz. Markaların podcast kullanımına örnek vermeye internet moda alışverişi konusunda bir dev olan Asos ile başlayalım. Hedef kitlesi gençler, hatta daha sınırlandıracak olursak kadınlar diyebileceğimiz Asos, kadın girişimcilerin hikayelerini anlattıkları podcastler yayınlıyorlar. Aynı şekilde çok fazla kullanıcısı olan Spotify da, uygulamasında komedi, spor, haber, yaşam gibi konuları işleyen podcastler bulunduruyor. Son zamanların en popüler içerik platformu olan Netflix ise kullanıcılarına sevdiği bir diziyi izlerken, gitmesi gereken yerden alıkoymamak ama merak ettiği o bölümü de kaçırmamasını sağlamak için açıklamalı podcast hizmeti sunuyor.

Marka kimliği ile uyumlu podcast içeriği bulmak kilit bir nokta tabi ki. Efektif podcast yayınlarının sırrı ise; kısa ve özgün bir içeriğe sahip olmak. Kimsenin dokunmadığı alanı seçerek, kapılmamış köşeler ve güçlü bir içerikle tüketiciyle olan etkileşim arttırılıyor.

Asos Podcastleri : https://itunes.apple.com/us/podcast/my-big-idea/id995261678?mt=2

 

 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: