gelişen yapay zeka bizi korkutmalı mı?

Yapay zeka ve robot teknolojisi günlük hayatımıza girmeye hızla devam ediyor. Bunun son örneği Çin’de yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde Çin, dünyanın ilk yapay zekalı İngilizce konuşabilen sunucu robotunu üretti. Bu robot Şinhua haber ajansının sunucularından, Zhang Zhao baz alınarak şekillendirildi. Robot spiker mesleğin püf noktalarını canlı haber yayınlarının kayıtlarını izleyerek öğrendi.Görevine ise Çin’de geçen hafta düzenlenen, Dünya İnternet Konferansı’nı sunarak başladı.

Bu tarz teknolojileri yıllarca oyun dünyasında da gördük. Fakat aradaki farkı göz ardı etmemek gerekir. Oyunlarda yaratılan avatarların konuşabilmesi için, bir kuklacının aynı anda onları oynatması gerekiyor. Yani, yaratılan avatarların kontrol edilip, taklit edebilecekleri bir kişiye ihtiyaçları vardır. Fakat çinlilerin, ürettiği sanal sunucuda oynatıcı ihtiyacı ortadan kalkıyor. Böylelikle başka birine ihtiyaç olmadan, yalnızca haber metnini yazarak robotlara istediklerini söyletebiliyorlar.

Modelledikleri gerçek haber sunucuları bir gün ölse bile, onların sanal kopyaları haber metinlerini okumaya, sunmaya devam edecek.

Konuya gelişim açısından bakarsak, büyük bir gelişme olduğunu söylemek gerekir. Fakat korkutucu bir tarafı olmadığını da söyleyemeyiz. Bu korku duygusunu aslında 1970 yılında, Masahiro Mori’nin Tekinsiz Vadi savı sayesinde fark ediyoruz. Kabaca tasvir etmek gerekirse bahsi geçen vadi, robotun insana benzerlik derecesiyle, insanın bu robota verdiği tepki arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafikle açıklanabilir.Genel olarak robotun dış görünüşü ve davranışları insanınkine yaklaştıkça, gözlemci insanın robota karşı gösterdiği duygusal tepki, olumlu ve empatik şekilde artmaktadır.Ancak robotu insansılığa yakınlaştırdıkça öyle bir noktaya geliriz ki, bu tepki olumludan olumsuza doğru bir sıçrama yapar. Bu tarz bir robotla karşı karşıya kaldığımızda yaşayacağımız olumsuz hisler ve bu hislerin yoğunluğu tabii ki insandan insana değiştiği gibi, robotlara, bilim kurgu eserlerine aşinalığa bağlı olarak da değişkenlik gösterecektir.

Yapay zeka geliştikçe ve robotların kullanılabilirlik alanları arttıkça insan gücüne olan gereksinim azalacak gibi görünüyor. Şimdilik robotların üretiminde insanlara ihtiyaç olsa bile ileride neler olacağını hep beraber göreceğiz.

Yapay Zeka Tv Sunucusunu https://www.youtube.com/watch?v=4UNdkYWjIsY linkten izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: