Yazılı İçerik Tamamlayıcısı: Dijital Video İçerik

18.-19. yüzyılda gelişmelerin en hız aldığı dönemi, yani sanayi devrimi dönemlerini hatırlayalım. Sosyal, ekonomik, teknolojik pek çok değişimin yaşanması ve modernizmin başlaması elbette iletişimin de farklı araçlarla sağlanabilmesine kapı açtı. Fotoğraf ve hareketli görüntü bu dönem hayatımıza girdi.

Yakın geçmişe bakacak olursak Google’ın Youtube’u satın aldığı sene olan 2006’da, YouTube sadece 10 dakikalık videoları destekliyordu. Ama bugün, platformun günümüzdeki konumu çok farklı. Zaman konusunda sorunun yaşanmadığı, hatta herkesin saatler süren yayınlar yapabildiği YouTube, canlı yayınların bile evi oldu. Kısacası ihtiyaçlar gelişimleri tetikledi. Böylece, aslında tarih öncesi çağlarda mağara resimlerinde bile var olan içerik de kendine yepyeni bir alan oluşturdu: Dijital video içerik!

Nedir Dijital Video İçerik?

Basit bir tanımla dijital video içerik, anlatmak istediğiniz konuyu ya da vermek istediğiniz mesajı video aracılığıyla anlatıp hedef kitle ile buluşturmak. Üstelik ürettiğiniz video içerik türü ne olursa olsun, onu video içerik denince ilk akla gelen Youtube’da yayınlamak zorunda da değilsiniz. Yani üretilen içerik türü, videonun platformunu da değiştiriyor.

Video içeriğin, yazılı içeriği öldürdüğünü düşünenler olsa da, video içeriğin bir yazılı içerik tamamlayıcısı ya da farklı bir formatı olduğunu savunuyorum. Tüketici karakterlerini fazlaca kategorize edebilen video içerik, çok fazla tüketici tipine ürün sunuyor. İzlemeyi okumaya tercih eden azımsanamayacak bir kitle olması, video içerik platformlarını da, video içerik üreticilerini de besliyor.

Dijital Video İçerik Tür Örnekleri?

1- Eğitici Videolar: Montaj yapmayı öğrenmek isteyen ama hiç bilgisi olmayan birinin, programı kullanmayı öğrenmek için bir anlatıcıya ihtiyacı var. Ya da bir başka örnekle, beyaz eşya satan bir markasınız ve tüketicinizin sizden aldığı bulaşık makinesi filtresinin nasıl değişeceğini öğrenmeye ihtiyacı var. Eğitici videolar böyle durumlarda devreye giriyor.

2- Ürün – İnceleme Videoları: Kendimizden yola çıkarak düşünelim. Bir markanın çok istediğimiz bir ürününü satın alacağız ama kafamızda soru işaretleri var. İlk yapacağımız şey internetten o ürünün videolarını izlemek olur muhtemelen. Yani ürün videolarını platformlara yüklemek satış oranını da arttıracaktır.

3- Kamera arkası videoları: Tüketici, sosyal platformlarda paylaşılan eğlenceli videoları seviyor. Bunun yanında yaptığınız ve büyük ses getiren etkinliği nasıl yaptığınızı da merak ediyor. “Kamera arkası” olarak adlandırabileceğimiz bu içerikler de tüketici ile iletişim kurabilmeniz için oldukça yararlı bir içerik türü.

4- Vlog: Açılımı “video blog” olan vlog, genellikle markaların değil kişilerin kullandığı bir içerik türü. Bir konu hakkında bilgi veren ya da video üreticilerinin yaptıklarını anlattıkları bu video türüne genellikle gezi videolarından hakimsiniz.

Bu örnekler verebileceğimiz içerik türlerinden sadece bazıları. En bilinen ve kullanılanlar olarak platformlara hakimler. Bu iş için bir strateji belirleyip çalışmak, hedef kitle belirlemek ve o düzlemde ilerlemek içerik üreticisinin yararına olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: