BİRLEŞİK KRALLIK’TA BEĞEN BUTONU KALKIYOR

Sosyal medya platformları, çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle uzun süredir eleştiri oklarını üzerlerine çekiyor. Birleşik Krallık’ta, “Beğen” butonunun kaldırılması da dahil olmak üzere, bu platformlarda çocuk güvenliğini artırmak için hükümet tarafından önerilen yeni uygulamalar gündeme getirildi.

İngiltere, sosyal medyada 18 yaşın altındakiler için Facebook’un “Beğen” butonu ve Snapchat paylaşımları da dahil olmak üzere “dürtme” özelliklerini kapatmak istiyor. Öneriler, İngiltere Bilgi Komiserliği Ofisi tarafından hazırlanan “yaşa uygun tasarım” kılavuzunun parçasını oluşturuyor. Diğer öneriler arasında genç kullanıcılar için konum izlemenin kapatılması, çocukların verilerinin toplanma, kullanılma ve paylaşılma şeklinin sınırlandırılması ve ebeveynlerin çevrimiçi etkinliklerini izlemeleri durumunda çocuklara bilgi verilmesi de yer alıyor.

Bilgi Komiserliği Ofisi, tasarımcılardan, geliştiricilerinden, akademisyenlerden ve sivil toplumdan toplanan görüş ve kanıtlarla bilgi edindiğini söyledi. Araştırmanın bir parçası olarak 280 çocukla da yüz yüze görüşmeler yapıldı. Güvenlik standartlarına uymayanların, 20 milyon Euro para cezası veya şirketin yıllık cirosunun yüzde 4’ü olmak üzere cezalarla karşı karşıya kalacaklarını söylendi.

Bu, sosyal medyanın Birleşik Krallık’ta ilk defa şimşekleri üzerine çekişi değil. Geçtiğimiz yıl, aralarında “Beğen” butonunun mucidi Leah Pearlman’ın da bulunduğu  bir grup eski Facebook çalışanı, platformun kullanıcıları uygulamalarına bağımlı kılmak için bilinçli olarak özellikler yarattığı şeklinde BBC’ye açıklamada bulunmuştu . Facebook iddiaları reddetse de soru işaretlerini yok etmeye yetmemişti.

Bilgi Komiserliği Ofisi’nin bu son teklifleri yürürlüğe koymayı nasıl planladığı belirsizliğini koruyor. Taslak düzenlemeler üzerine istişareler Mayıs ayı sonuna kadar sürecek. Önerinin son halinin 2020 yılına kadar tamamlanıp ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: