Hayabusa 2 Eve Geri Dönüyor

Uzay yarışı soğuk savaş döneminde kalmış bir şey gibi gözükse de günümüzde hala devam etmekte. Eski dünya kutupları olan ABD ve Rusya yanında Avrupa Birliği, Japonya, Çin, İsrail ve Hindistan bu yarışa katıldı.

Hayabusa 2’nin Dünya ve Ay fotoğrafı

Günümüzde bu yarışın en hızlı olduğu nokta uzay sondaları. Uzaya birçok uzay sondası gönderildi ve bugün bile 15 aktif araştırma devam ediyor. Sondalar güneş sistemindeki birçok gezegene, kuyrukluyıldızlara hatta Güneş sistemi dışına bile gönderildi. Sonda denemeleri dünya ve seçilen gök cismi birbirlerine en yakın konumdayken gerçekleştirildi. Aynı yöntem asteroidlere iniş için de uygulanıyor.

InSight Uzay sondası

Asteroide ilk iniş 1996 yılında N.E.A.R Shoemaker adlı sondayla yapıldı. Asteroide iniş yapıp geriye dönen ilk araç ise Hayabusa uzay sondasıydı.

Japonya uzay araştırmalarına 1955’te başladığından beri çeşitli buluşlar ile karşımıza çıktı. Aslında 3 ayrı uzay ajansı olan NASDA, NAL ve ISAS 2003’de birleşti ve Japon Uzay Araştırma Ajansı kuruldu. Kuruluş yılında gönderdiği başarılı Hayabusa uzay sondasından sonra 4 Aralık 2014’de Hayabusa 2’yi yolladı. Bu sonda Haziran 2018’de hedefinin yörüngesine girdi.

Hayabusa 2, Haziran 2018’den bu yana hedefi olan Ryugu’ya  iki başarılı iniş gerçekleştirdi. İlk inişte yüzeydeki tozlardan örnek aldı. İkinci inişte ise  yüzeyde bir gedik açarak yüzeyin altından çeşitli toprak örnekleri topladı. Hedefi olan Ryugu asteroidi (1999 JU3) Mars ile Jüpiter arasında kalan asteroid kuşağında bulunuyor. Asteroid Dünyanın oluşumuna yakın bir zaman olan 4.6 milyar yıl önce oluşmuş. Bu asteroidin incelenmesi dünyanın oluşumu hakkında bilgi sağlamaya yarayacak. Asteroidin incelenmesinin Güneş sisteminin kökeni ve oluşumu hakkında da bilgi verebileceği söyleniyor.

Ryugu yüzeyi

 Dünya ile Ryugu arasındaki en kısa mesafenin gerçekleşeceği anı yakalamak için asteroidden 13 Kasım’da kalkan sonda asteroidin yer çekimi alanından çıkacağı 18 Kasım’a kadar fotoğraflarını çekecek ve son poz bir veda pozu olacak. Sondanın çektiği fotoğrafları Hayabusa 2 projesinin resmi sayfasından görebilirsiniz.

http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/

Ryugu (1993 JU3)

Hayabusa 2’nin Aralık 2020’de dünyaya dönmesi planlanıyor. Sondanın elde ettiği başarı, gelecekte gerçekleşebilecek uzay madenciliği çalışmalarının ilk büyük adımı oldu. Araştırmanın insanlığın bir sonraki adımı olacak uzay koloniciliğinin ilk basamağı olacak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: