KARANLIK MOD FURYASI

Kısa bir süre içinde markalar ve firmaların mobil ve masaüstü uygulamalarına eklediği karanlık mod, gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Ama neden?

Günümüzde ICQ, Twitter, Gmail gibi uygulamaların denediği karanlık modun eklenme amacı aslında çok basit. Günümüzde zamanımızın çoğunu hatta işlerin neredeyse tamamını halledebildiğimiz, başında saatler harcadığımız mobil aletlerin, sağlık açısından kötü etkileri olduğu konuşuluyor. Karanlık modun piyasaya sürülme amacı bu modun popüler bir hale gelmesi ve bunun yanında sağlık sorunlarını azaltmak, pil ömrünü uzatmak ve geçmişte kullanılan asıl mod olan siyah moduna tekrardan dönmek.

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda bireylerin günde ortalama 11 saatini ekranlara(TV, telefon, tablet, bilgisayar) bakarak geçirdiği belirtiliyor. Bu kullanımın sonucunda ise bireylerde göz yorgunluğu, kuruması ve baş ağrısı gibi problemler çıkıyor. Uygulamaların karanlık modu ekleme nedenlerinden biri de bu sorunları azatlamak.

Neden bu kadar popüler?

Aslında geçmişe bakarsak kullanılan programların çoğunun arayüzlerinin siyah olduğunu ve asıl modun siyah renk olduğunu görüyoruz. Örneğin IRC, Weechat ve MIRC gibi. Ancak teknoloji ve imkanların değişmesi ve gelişmesiyle markalar farklı ve popüler olmak için bunu değiştirdiler ve karanlık mod zaman geçtikçe unutuldu. Uzun yıllardır kullandığımız ekranların monotonlaşıp hepsinin beyaz mod üzerine dizayn edilmesinden sonra popüler olan uygulamaların yeni bir kullanıcı tecrübesi edinmek için ekstradan kullanıcılara karanlık mod seçeneğini sunması ve bu seçeneğin beklenenden çok destek görmesi karanlık modu popüler yaptı. Yeni bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra karanlık modun sunulma amacı aslında insan sağlığını daha az etkilemek ve cihazların pil ömrünü uzatmak. Kullanıcıların karanlık modu sevmesinin tek sebebi sadece farklı ve minimalist olduğu için değil, siyah renginin psikolojik olarak da insanlarda hırs, özgüven, güç ve tutku gibi hisler çağrıştırdığı için de seviliyor ve destek görüyor.

Bugün de en popüler uygulamalar karanlık mod eklentisine sahip. Karanlık mod kullanıcı kitlesi gün geçtikçe arttığı için uygulamalar, pazarlama ve reklamlarını bile karanlık mod üzerinden yaratabiliyorlar. Siyah mod kullanımı ile teknoloji ve uygulamalar eski moda yani eski sürüm minimalist ve karanlık moda geri dönüyor diyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde karanlık mod trendine Instagram’da dahil olarak kendi karanlık modunu piyasaya sürdü. Kimi kullanıcıların sevip, kimi kullanıcının hoşuna gitmeyen bu güncellemeye alışmak biraz zaman alacak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: