KÜÇÜK KAHRAMANLAR

Gelişen teknoloji ve bilim ile birlikte droneları hayatımızda sık sık görmeye çok alıştık. Gün geçtikçe kullanım alanları artan droneların hikayesi uzun bir geçmişe dayanıyor.

İlk defa Avusturya-Macaristan imparatorluğu tarafından, Venedik şehrini bombalamak için kullanılan dronelar o yıldan sonra diğer devletlere de yayılmış. İlk zamanlarında genellikle askeri amaçlar için kullanılan dronelar, günümüzde daha farklı alanlarda kullanılıyor.

Artık droneların, insanların yaptığı işleri rahatça yaptığı ve adeta bir işçi gibi çalıştıklarını görüyoruz. Yurtdışında daha sık rastladığımız dronelar, artık markaların ve insanların gerçek dostu olma yolunda hızlıca ilerliyor.

Nasıl?
Örneğin dronelar ile taşımacılık yapan Amazon, trafik polisleri yerine geçen polis dronelar, tarım alanlarında uygun alanı bulup ekim yapan dronelar ya da kampanya pazarlamalarını dronelar ile gökyüzünde yapan markalar. Bu küçük kahramanlar insanlığın hayatını kolaylaştırmak için gün geçtikçe gelişmeye devam ediyorlar.

Amazon’un kullandığı drone kargolar
Drone polisler

Türkiye’nin bu teknolojiyi nasıl kullandığına bakacak olursak yapılan açıklamalara göre “Songar” adı verilen milli silahlı drone sistemi yakın zamanda TSK envanterinde kendine yer bulacak. Başka bir haber ise PTT genel müdürünün yaptığı açıklamaya göre PTT, yakın zamanda Amazon gibi drone ile taşımacılığa başlamaya hazır. Ama bence en çekici olan haber ise Kızılay’ın dronelar ile birlikte kan teslimi yapmak için çalıştıklarını söylüyor.

Droneların kullanımını gayet destekliyor ve günümüz çağına ayak uydurmak ve hayatı kolaylaştırmak için kullanılan en pratik teknolojilerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaman, hayatımızın en değerli şeylerinden biri ve artık dronelar yaptıkları işler ile bizlere zaman kazandırıyor ve aynı kalitede iş performansı sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: