YARIN NASIL BİR DÜNYA?

Bu sene 16. düzenlenen Bienal’in başlığı Yedinci Kıta.

Bienal, Fransızca’da “her bir diğer yıl” anlamına gelir. Belirli bir konu altında her iki senede bir yürütülen Bienal, tarihte ilk kez 1895’den beri Venedik’te düzenlendi, 1987’den beri de İstanbul’da ziyaretçileriyle buluşuyor. Bu sene “yedinci kıta” başlığıyla ziyaretçilerini ağırlayan Bienal, günümüzün en büyük problemlerinden olan insanlığın sebep olduğu çevresel veya kültürel atıklar gibi sorunları ele alıyor.

Neden Yedinci Kıta?

Çünkü günümüzün en büyük problemi ekolojik felaketler. Bienal, bu sene gelecekte bizi nasıl bir dünya bekliyor ve şu an hayatımız nasıl bir tehlike içinde sorularına cevap veriyor. Yedinci kıta, insanlığın üzerinde hakimiyet kurduğu doğada plastik atıklardan oluşan bir adadan adını alıyor. Bu ada, Türkiye’nin yaklaşık 5 katı büyüklükte ve 7 milyon ton ağırlığında.

Bienal’in ana mekanı olan Resim ve Heykel Müzesi’ne giriş yaptığınız zaman sizi belirli boyutlarda birçok farklı eser karşılıyor. Bir sanatçının kendi eserlerinden oluşan büyük bir sergiden biraz daha farklı. Eserleri gördüğünüzde görsel olarak hoşunuza gidiyor ancak biraz inceleyip düşünmeye başladığınızda eserin şu an yaşadığımız dünyayı ya da gelecekte nasıl olacağını anlayabiliyorsunuz.

Örnek olarak: Çin imparatorunun kendisi için pişmiş topraktan yaptırdığı Terracota askerlerinin güncel bir yorumu. Yorum ise toprak ve kil yerine tamamen plastik, beton gibi malzemelerden oluşan tepetaklak insanlar, askerler. Sanatçı Johannes Büttner’in insanları plastik ve atıklardan oluşturması gelecekte bizi nelerin beklediğini yaratıcı bir şekilde anlatıyor.

Diğer bir örnek ise; Yeni havalimanı yapımında bütün yerleşim alanları yok olan mandaları hatırlatmak için yapılan bir eser. Eserin yorumu ise yerde yatan ürpertici ve büyük bir manda iskeleti.

Bienal’deki sanatçılar eserlerinde vermek istediği mesajı direkt göstermek yerine ziyaretçileri düşünmeye zorluyor. Küresel problemlerin sadece insanları değil doğayı, hayvanları ve diğer tüm canlıları etkilediğini göstermeleri ziyaretçilerin dikkat çekiyor.

İKSV tarafından düzenlenen 16. İstanbul Bienali’ni 10 Kasım’a dek ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: