NETTOX SİZİ KURTARABİLİR

Akıllı telefonlara olan bağımlılık gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ile günlük işlerini bile akıllı telefonlarda halledebilen insanlar, saatlerini ekranlara bakarak geçiriyorlar. Endonezyalı öğrenci Tyas Sisianindita’ın günde yaklaşık 8 saat akıllı telefonunu kullanması ve bu konu hakkında “Bir bağımlı olduğumu farkettim. Günün her saati telefonuma bakıyorum, geceleri uyuyamadığımda bile telefonumu en az 5 saat kullanabiliyorum” ifadeleri Sisianindita’nın sınıf arkadaşlarının dikkatini çekti ve bu bağımlılığı azaltmak için bir cihaz geliştirdiler.

Akıllı telefon kullanım oranı neden artıyor?
Teknolojinin gelişmesi ile her yaştan insanın rahatça akıllı telefon kullanabilmesi, ulaşılabilirliğinin kolay olması ve kullanıcıların teknolojiden geri kalmak istememesi akıllı telefon kullanımını arttıran en büyük sebeplerden birkaçı. Bunun yanı sıra internetin kişiselleştirilebilmesi, kullanıcıların bulunduğu ortamı an be an takip edebilmesi, güncel haberleri takip edebilmesi, sosyalleşebilmesi ve alışverişini internet ya da uygulama üzerinden yapabilmesi vb etkenler de akıllı telefon bağımlılığı arttıran bazı nedenlerden.

İlerleyen teknoloji, sosyal medya ve akıllı telefon sirkülasyonu ile bu bağımlılığın önüne geçmek çok zor. Kullanıcıların belirli bi kullanımdan sonra akıllı telefonların sağlıklarını olumsuz etkilediği gerçeğini benimsemesi kullanım süreleri belirli bir zaman içerisinde düşebilir. Rescuetime’ın yaptığı araştırmaya göre 2019’da ekran kullanım oranı ortalama 3 saat 15 dakika. Akıllı telefon kullanıcıların %20 sinden fazlası ortalama 4,5 saatlerini telefonda geçiriyorlar.

İlk başta arkadaşlarında bu sorunu gören Endonezyalı öğrenciler, 3 ayda geliştirdiği “Nettox” adlı cihazı, bileğe takarak kullanıcının kan oksijen seviyesini ve kalp atış hızı değişkenliğini (HRV) ölçebiliyor. Öğrencilerin araştırmalarına göre uzun süreli akıllı telefon kullanımı, hareketsizlik vb durumlar HRV ve kan oksijeninin azalmasına doğrudan etki ediyor. Nettox, bu oranlar belirli bir sayıya düştüğünde kullanıcıyı uyarıyor ve akıllı telefonuna bakmaya ara vermesini söylüyor. Amerika Psikologlar Birliği’ne göre 18 ve 25 arası HRV seviyesi 60’ın üzerinde olması gerekiyor

Bu çalışmalar yapılırken onlara örnek olan arkadaşları Sisianindita’nın HRV seviyesi 44 ölçülmüş. Endoznezyalı öğrenciler Nettox’un akıllı telefon bağımlılığı olan insanlara yardımcı olması için geliştirdiklerini ve daha da geliştirip patentini almak için çalışmalara başlayacaklarını söylüyor.

Reuters’in bu konu ile alakalı haberini buradan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: