MÜZİĞİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ İHTİYAÇLARIN SESİ OLDU

İlki geçtiğimiz yıl gerçekleşen, “eğlen iz bırakma” söylemiyle sivil toplum kuruluşlarını çatısı altında toplayan ve Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali olma gayesiyle yola çıkan Festtogether bu sene dijital olarak gerçekleşti. 9 Mayıs Cumartesi tüm gün boyunca Youtube’da Netd Müzik ve Youtube Türkiye #evdekal hesapları üzerinden izleyici ve destekçileriyle buluşan festival, 1 milyon 374 bin izleyici ve 12 milyon 450 bin gösterime ulaştı. 

İHTİYAÇ HARİTASI İLE FESTİVAL BOYU YARDIMLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTI

Festivalin sürdürülebilirlik ve sıfır atık kullanma çalışmalarının yanı sıra bu yılki bir diğer öncelikli amaç ise Covid-19 salgınından sonra içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin ülkemizde doğurduğu birçok ihtiyacı gidermekti. Sağlık çalışanları ve hastane ihtiyaçlarından, uzaktan eğitime geçişten ötürü bilgisayar ihtiyacı olan öğrencilere, sahne sanatları ve müzik alanında işsiz kalmış emekçilere kadar birçok ihtiyaç için destek sağlamak hedeflendi. 

Bu destekler özellikle son zamanlarda adını sık duyduğumuz İhtiyaç Haritası aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. İhtiyaç Haritası 2015 yılından bu yana aktif olarak ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platform ve kar amacı gütmeyen bir sosyal kooperatif, sayelerinde bugüne kadar sayıca oldukça büyük bir ekip tarafından milyonlarca çeşitli ihtiyaç giderildi. Festival kapsamında da gün boyu salgın sonrası ortaya çıkan ihtiyaçlara destek sağlandı. 

Festivalin açılış konuşmasını aynı zamanda İhtiyaç Haritası kurucularından Mert Fırat üstlenirken “Bugün hem müzik bir an bile susmayacak hem de üreten, hayal eden, yaratan nice insan evlerimize sizlerle ‘merhaba’ diyecek. Sizlerle buluşacak ve birlikte üretmenin, birlikte katkı sunmanın keyfini yaşayacağız” gibi birleştirici dileklerde bulundu.

undefined

Sayılarla “Festtogether Evde”

TÜM GÜN EVLERDEN BİR ARAYA GELİNDİ

Festival 9 Mayıs günü 10.00’dan 00.00’a kadar sürerken, programın ilk yarısında konuşma ve paneller, öğleden sonraki yarısında ise konserler gerçekleşti. İşte program:

10.00 – 16.00 :

UNDP ve Mert Fırat ile İklimce Sohbetler

İhtiyaç Haritası Paneli

Tider ile Pandemide İnovatif Çzümler

Google ve Özgür Bolat ile Dijital Ebeveynlik

Sivil Toplum Kurucularının Dayanışma Hikayesi

Nike Training Club ile #evdehareket

Gölge Artizm ile Graffiti Tuvale Sığar

Can Ylmaz&Zafer Algöz ile Burda olan Burda Kalır Festtogether Özel

Harun Tekin, Nilay Örnek ve Ümit Alan ile Salgın Günlerinde Dijital Emek

Cardtogether Paneli

AB Gençlik Orkestrası

16.00 – 00.00 :

Konserler

Katılan sanatçılardan birkaçı: Adamlar, Athena, Baba Zula, Boğaziçi Caz Korosu ve Magma Ailesi Şef: Masis Aram Gözbek, Büyük Ev Ablukada, Can Bonomo, Ceylan Ertem Feat. Cenk Erdoğan, Ekin Beril, Emir Yargın, Evrencan Gündüz, Fazıl Say, Fuat Güner, Gaye Su Akyol, Gazapizm, Gripin, Islandman, Kalben, Karsu, Manga (Ferman Akgül), Melike Şahin, Nova Norda, Nükhet Duru, Özge Fışkın, Sertab Erener, Sıla, Şevval Sam, Tuluğ Tırpan, Yeni Türkü(Derya Köroğlu) ve çok daha fazlası…

Tüm akış arasındaki en sıradışı olan konser çekimi ise Büyük Ev Ablukada’dan geldi. Mini konserlerinin adını da tarzlarıyla harmanlayıp ‘Büyük Ev Ablukada – FESTTOGETHER 2020 Şekli’ olarak yayınlayan grup, seslendirdikleri dört farklı şarkı için dört adet klip çekmiş.  Yaşadıkları mahallede, geçirdiğimiz günlere ayna tutan, sosyal mesafeli ve maskeli bir halde gezinirken başlarından geçen rastlantısal kısa anlara yer veriyor. Özenli, özgün ve sıcak bir klip olmuş. İzlemenizi tavsiye ederim.

Programa katılan bu önemli misafir isimlerin yanında Alina Boz, Bade İşçil, Didem Balçın, Giovanni Guidetti, Gonca Vuslateri, Gökçe Bahadır, Gupse Özay, Hayal Köseoğlu, Hazal Kaya, İbrahim Selim, İrem Sak, Kaan Sekban, Kubilay Aka, Melikşah Altuntaş, Meriç Aral, Mert Fırat, Öykü Karayel, Pınar Deniz, Sarp Apak, Şahika Ercümen, Şebnem Bozoklu, Tanem Sivar, Yekta Kopan, Yıldıray Şahinler gibi isimler de sosyal fayda odaklı festivalin ev sahipleriydi.

Sertab Erener ve Fuat Güner, gitarda Emre Kula eşliğinde Yolun Başı şarkısını Festtogether’a özel bir düetle seslendirdiler. Aynı sahnede izlemenin pek mümkün olmayacağı iki değerli Türk müzisyeni bir arada evimizden, ve onların evinden izlemekse ayrı bir keyif ve sıcaklık hissettirdi diyebilirim.

%100 SÜRDÜRÜLEBİLİR

Aslında bu festivali birçok yönden ele almak gerek. Festtogether 2019’da ilk kez, sıfır atık seviyesini yakalamak, geri dönüşümü ön plana çıkarmak, küresel ısınmaya neden olan karbon ayak izini düşürmek ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratmak amacıyla yapılmıştı. Festivalin bu yıl dijital platformlardan gerçekleşmesiyle de henüz 2. yılında %100 sürdürülebilir olma ve sıfır atık kullanma hedefini gerçekleştirmeyi başararak bir ilke imza atmış oldu. 

‘Yeni normal’ler, festival sektörünün gidişatı hakkında da yeni tüyolar veriyor olabilir bize “Festtogether Evde”. Evlerden, steril bir biçimde, belki çok daha makul bütçelerle daha çok izleyiciye, yardım eline ulaşılabiliyorsa; neden olmasın? Yaşayarak göreceğiz.

Bunlarla da kalmayıp, sosyal fayda odağını da elden bırakmadan festival sonunda yaşadığımız salgın sürecindeki 344.090 ihtiyacı karşıladı. Dijital mecraların gerek kitlelere ulaşmak, gerek yardımlaşma anlamında erişilebilirliğe nasıl hizmet ettiğinin de güzel bir örneği olduğunu düşünüyorum bu festivalin. Dileriz Festtogether benzeri etkinlikler, iyilik örnekleri çoğalsın…

HALA DESTEK OLABİLİRSİNİZ

Madem iyilik örnekleri çoğalsın dedik, festival boyunca yapılan yardımların hala devam etmekte olduğunu hatırlatayım. İhtiyaç Haritası üzerinden istediğiniz sayıda ihtiyaç karşılayabiliyorsunuz. Ne mutlu ki varolan ihtiyaçlar büyük oranda karşılandı, ama hala tamamlanmış değil, yani sana da ihtiyaç var. 

http://festttogether.com/index.html

https://www.ihtiyacharitasi.org/hakkimizda

Konserlerin bazılarına hala Netd Müzik Youtube kanalından ulaşmak mümkün:

https://www.youtube.com/results?search_query=netd+m%C3%BCzik+festtogether

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: