AKADEMİSYENLERİN MERCEĞİNDEN PANDEMİ’DE E-TİCARET

 BİLGİ Podcast’te“Akademisyenlerin Merceğinden Pandemi” serisinin dördüncüsü yayınlandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Tunç ve konuğu Doç.Dr. Gresi Sanje pandemi döneminde değişen tüketici davranışları ve yakın gelecek hakkında konuştu.

 Pandemi döneminde hayatımızın nasıl etkilendiğinin tartışıldığı “Akademisyenlerin Merceğinden Pandemi” serisinin dördüncüsü yayınlandı. Prof.Dr. Aslı Tunç moderatörlüğünde gerçekleşen serinin konuğu BİLGİ Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı, Program Direktörü Doç.Dr. Gresi Sanje’ydi. Programda, pandemi dönemindeki tüketim artışı, e-ticaretin hayatımızda edindiği yer ve yakın gelecekte nasıl şekilleneceği konuşuldu. Konuşmasına Ticaret Bakanlığı’nın e-ticaret verilerini paylaşarak başlayan Gresi Sanje, 2020 yılının ilk altı ayında yüzde 64’lük bir artış olduğunu söyledi. Bu artışın insanların online marketlerden alışveriş yapmak zorunda kalmasından kaynaklandığını belirtti. Sanje, 2020’nin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 2019 yılına göre süpermarkette yüzde 421 oranında ciro artışı gerçekleştiğini söyledi. Süpermarketten sonra beyaz eşya satışlarında da artış olduğuna dikkat çeken Gresi Sanje, bu durumun sebebini “Covid19’a karşı bir korku geliştirdik ve içimizde bir savaşa girdik. Bu savaşın en güvenli alanları evlerimiz oldu. Tüketici açısından bakarsak bu durum ev içi her türlü yatırımı arttırdı. Evde vakit geçirmeye başladık. Eksiklerimizi fark ettik.” sözleriyle ifade etti.

E-ticaret alt yapısı olan markalar kazandı

 Doç. Dr. Gresi Sanje, pandemiden önce Türkiye’de yapılan ölçümlerde satın alma davranışının yüzde 10’un üzerine çıkmadığını söyledi. Mart ayından itibaren artışın başladığını ve yaz aylarında online alışveriş verilerinin yüzde 70 seviyesine yükseldiğini belirtti. Sanje’ye göre Türkiye artık online alışverişte yüzde 35 bandında kalacak. E-ticaretin önünde iki temel engelin de bulunduğunu söyleyen Gresi Sanje bu engellerin online ticari faaliyete olan güven ve dijital araçlara olan güven olduğunu belirtti. Bu güvenin dijital okuryazarlık ile sağlanabileceğini ifade eden Sanje, genç nüfusun tüketime katılmasıyla e-ticaret eğiliminin daha da artacağını açıkladı.

“Türkiye artık e ticaret alışkanlığından geri dönecek bir toplum değil.”

 Doç.Dr. Gresi Sanje, “We Are Social” verilerine göre Türkiye’de insanların yaklaşık yüzde 90’ının internete telefondan bağlandığını söyledi. Prof.Dr. Aslı Tunç ve Doç.Dr. Gresi Sanje’nin değerlendirmelerine göre yeni mobil uygulamalar insanlara telefonlarından alışveriş yapma davranışı kazandırdı. Telefonlarda kurulu olan mobil uygulama sistemleri online alışverişin daha kolay ve hızlı olmasını sağladı. Bu sebeple insanlarda online satın alma davranışının alışkanlık haline geldiğini belirten Aslı Tunç, gençlerin dijital okuryazarlık seviyesi yüksek olduğu için evlerimize ürün getiren bu mobil uygulamaların hayatımızda kalacağını ifade etti.

Podcast’in tamamına ve serinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/bi-lgi-podcast/id1502063118

Spotify: https://open.spotify.com/show/4bFHKSxhVmAwNdMjTPiWdv?si=32qs7AN_RWmDa0-k_LMeSg

Spreaker: https://www.spreaker.com/show/bilgi-podcast

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: