INSTADOCS’TA BU DÖNEM

Mart ayı ile başlayan pandemi sürecinin dış çekimleri de olumsuz etkilemesiyle, çekimlere çıkamayan öğrenciler evlerinde üretim yapmaya başladılar. Bu süreci aktarabilmek için Communucation Lab dersi kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Kırklar’ın kurduğu Instadocs ekibi ile görüştük. Son sınıf öğrencisi olan Yağmur Üçkardeş, ekip arkadaşlarıyla yürüttüğü çalışma sürecini Bilgi Medya’ya anlattı.

Film eleştirmeni ve çağdaş belgeselin öncüsü olan Bill Nichols’ın belgesellerini, beş kategoriye ayırdığını ve Instadocs ekibi olarak bu kategoriler arasından ‘açıklayıcı belgesel’ türünü seçtiklerini söyledi. Açıklayıcı belgeselin amacı didaktik bir yapıda izleyicilere bir şey öğretme çabası olarak ele alınıyor.  Açıklayıcı belgeselin konusunu ise müzik olarak seçtiklerini söyleyen Yağmur Üçkardeş ekip arkadaşları ile müzik sözlüğü ve sıra dışı enstrümanların tanıtımı, tarihçesi ve kullanım alanlarını baz aldıklarını dile getirdi. 

Müzisyenlerin hali hazırda kendi aralarında kullandıkları jargona hakim olabilmek, müzikle ilgili bir podcast dinlerken orada yer alan kelimeleri anlayabilmek için müzikle daha fazla içli dışlı olduklarını söyleyen Yağmur Üçkardeş; bu projeye içerik üretirken müzik eleştirmenlerinin fikirlerine çok önem verdiklerini de ayrıca vurguladı. İlk olarak müzik sözlüğü içerisinden seçtikleri kelimeleri onaya sunup daha sonra revizelerini gerçekleştirip derinlemesine o kelime hakkında araştırma yaptıklarını ve bu seçtikleri kelimeyi destekleyen görselleri bularak bir ürün ortaya çıkardıklarını anlattı. Bu görsellere ise; Sutterstock, Istock, Envato Elements, Procreate gibi uygulamalardan ulaştığını ve üretilen videolarda kullanılan müzikleri tamamen kendi zevklerine göre seçtiğini söyleyen Yağmur Üçkardeş evden çalışma döneminin dezavantajlarına değinirken “Günlerce seçtiğim kelime için görsel arıyorum ve bulduğum görseller arasında sürekli eleme yapmak durumunda kalıyorum oysa elime kamera alıp röportaj yapmak çok daha verimli olurdu.” dedi.

Instadocs ekibinin çalışmalarını incelemek isteyen okuyucularımız, içeriklere bu linkten ulaşabilirler;

https://www.instagram.com/instadocumentaries/?hl=tr

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: