İLETİŞİMCİLER İÇİN HAYATTA KALMA REHBERİ’NDE İLK HAFTA

BİLGİ Talent’ın düzenlediği 10 oturumdan oluşan “İletişimciler İçin Hayatta Kalma Rehberi” adlı eğitimin ilk oturumu 3 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşti. Dijital Girişimci, Soda Kurucu Ortağı ve CEO’su olan İletişimci Ender Ayna 66 katılımcı ile Zoom üzerinden bir araya geldi.

 Kendini tanıtarak konuşmasına başlayan Ender Ayna, 20 yıldır iletişim sektöründe olduğunu ve bu sektörde muhabirlik, halkla ilişkiler, editörlük, mobil iletişim gibi alanlarda çeşitli görevler aldığını söyledi. Ayna, eğitimin temel amacının kendi deneyimlerini paylaşmak ve iletişimcilerin farklı alanlarda karşılaşabileceği durumları aktarmak olduğunu açıkladı. Bu eğitimin iletişimci adaylarının akıllarındaki soruların giderilmesi için yol gösterici olacağını belirtti. Ender Ayna, diğer oturumlarda sektördeki profesyonel isimleri konuk alarak onların edindiği tecrübelerin de konuşulacağını duyurdu.

İlk oturumun içeriği

 Ender Ayna, 3 Aralık tarihli oturumda gazetecilik, muhabirlik, editörlük ve internet yayıncılığı hakkında konuştu. 90’lı yılların sonunda NTV kanalında kameraman ve muhabir olarak çalışmaya başladığını söyleyen Ayna, o dönemde edindiği tecrübelerden yola çıkarak haber oluşturma aşamalarını anlattı. Habercilik döneminde yaptığı haberleri her zaman bilimsel verilerle destekleyerek ve uzmanlarla röportaj yaparak aktardığını belirtti. Daha sonra, gazeteci ne iş yapar? sorusunu “Gazetecinin temel görevi gerçekleri nesnel bir biçimde çarpıtmadan ve sansürlemeden aktarmaktır.” sözleriyle yanıtladı.

“İnternet haberciliği popülerleşti”

 Günümüzde basılı gazetelerin eski değerini kaybettiği ve çok az satıldığını söyleyen Ayna, iletişimcilerin çalışma alanlarından olan internet haberciliğinde istihdamın arttığını belirtti. İnternet haberciliğinin temelde siyaset, son dakika haberleri, magazin gibi herhangi bir alandaki tek hedefinin daha fazla kişiye ulaşarak okunabilirlik sağlamak olduğunu açıkladı. İnternet haberciliğinin popülerleşmesinin bilgi kirliliği gibi bazı dezavantajları olabileceğine değinen Ayna, doğru bilgilerin teyit edilebilmesi için gazeteci adaylarına bazı tavsiyelerde bulundu. Ender Ayna, bu eğitimde sosyal medya gazeteciliğinin de üzerinde durdu. Konvansiyonel medya gibi sosyal medya haberciliğinin de iletişimcilerin izleyebilecekleri alternatif bir yol olduğunu belirtti.

“İletişimcinin her türlü hayatta kalma becerisi var”

 Ender Ayna konuşmasında iletişimcilerin çalışabileceği sonsuz alan olduğunu açıkladı. “Mesleği denemekten korkmayın. Deneyimlere açık olun” sözleriyle yeni başlayacak iletişimcilere tavsiyede bulundu. Ayna, özellikle öğrencilik hayatında iletişimin farklı alanlarında deneyim edinilmesinin, kişinin kendi kişiliğine en uygun noktaya gelmesinde faydalı olacağını söyledi. Aynı zamanda gazetecilik ve muhabirlik mesleklerinin zor meslekler olduğunu fakat haberin merkezinde olmanın da bir o kadar keyifli olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: