Domino Lectures: “Flagging Nationalism in Turkish Television Drama”

15 Aralık 2020 saat 19.00’da başlayacak olan ‘’DOMINO LECTURES: Flagging Nationalism in Turkish Television Drama’’ Moderatörlüğü Dr. Esra Ercan Bilgiç tarafından gerçekleştirilecek olan bu etkinliğe konuşmacı olarak katılacak bir diğer isim ise; Prof. Petra de Brujin.

 Aşağıda verilen link’e tıklayarak canlı yayına katılabilirsiniz.

Dr. Esra Ercan Bilgiç;

’’Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk bayrağı, poster ve büstleri gibi semboller ile Kurtuluş Savaşı şarkıları ve referansları, Gelibolu Harekatı Türk milliyetçi anlatısına atıfta bulunuyor. Öncelikle bu sembollerin dizide nasıl sunulduğu ve hangi mesajları ilettiklerine odaklanacağız.’’

 Bu inceleme için kullanılan diziler, ‘’Söz’’ ve ‘’Savaşçı gibi’’ özel kuvvetler timleri, ‘’Gelibolu Seferi’’ dizisi, ‘’Seddülbahir 32 saat’’  gibi Türk ordusunu anlatan dizileri ele alacağız.

 Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’in işgali hakkında Vatanım Sensin dizisini inceleyeceğiz. Bu tartışmanın merkezinde, banal işaretlemenin Türk milliyetçiliğinin sunumuna nasıl katkıda bulunduğu ve bunun çağdaş siyasi manzara ile nasıl bir ilişkisi olduğunu tartışacağız.’’

Petra de Bruijn kimdir?

Petra de Bruijn, Leiden Üniversitesi’nde (1997) doktorasını tamamladı ve Leiden Üniversitesi Alan Araştırmaları Enstitüsü’nde (LIAS) Orta Doğu Çalışmaları bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Modern Türk düzyazı edebiyatı alanındaki bilimsel çalışmalarında, özellikle modern Türk tiyatrosu ve Türk film ve televizyon tiyatrosu olmak üzere sahne sanatları alanındaki araştırmalarla birleştiriyor. Şu anki araştırmaları öncelikle Türk televizyon dizilerinde milliyetçiliğin kullanımına odaklanmaktadır. Akademik çalışmalarını Leiden Üniversitesi İslam ve Toplum Çalışmaları Merkezi LUCIS’in yönetici sekreteri pozisyonuyla birleştiriyor. 2010’dan 2018’e kadar Hollanda Üniversiteler arası İslam Araştırmaları Okulu’nda (NISIS) yönetici sekreteri olarak ve 2015-2018 arasında yönetici ve geçici olarak görev yaptı. Türk yazar Adalet Ağaoğlu’nun oyunları ve romanları, minyatür resminin postmodern bir teknik olarak kullanımı Orhan Pamuk tarafından Benim Adım Kırmızı romanından esinlenmiştir. Türk sinemasında İslam tasviri ve kullanımı kadar çeşitli konularda yayınları bulunmaktadır. Gülen Hareketi’nin televizyon dizilerinde siyaset.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: