DİJİTAL MEDYA VE ÇOCUK’TA BU DÖNEM

Communucation Lab dersi kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Esra Ercan Bilgiç’in başkanlığını üstlendiği Dijital Medya ve Çocuk ekibi ile görüştük. Projenin web sitesi editörlüğünü üstlenen Kazım Oğulcan Koç, pandemi döneminde yürüttükleri zorlu çalışma süreçlerini Bilgi Medya ekibine aktardı.

 Teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu ve birçok alanda işlerimizi kolaylaştırdığı hepimizin kabul ettiği bir gerçek olmuştur. Teknolojinin yararları olduğu kadar, zararlarının olduğu da kabul ediliyor. Çocukların da sıklıkla kullandığı teknolojik aletlerden olan bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve teknolojik oyuncaklarla arasındaki ilişkinin güçlü olduğu biliniyor. Bu ilişki doğrultusunda birçok ebeveyn, çocuklarının teknoloji kullanımının kontrolünü sağlamak istiyor.  Dijital Medya ve Çocuk projesinin amacı da çocukları medyadan korumak isteyen ebeveynlere en sağlıklı bilgileri aktararak, tavsiyelerde bulunmaktır.

 10 kişilik bir gruptan oluşan Dijital Medya ve Çocuk ekibi, pandemi dönemini dezavantajdan, avantaja dönüştürdü. Kimsenin dışarı çıkamadığı bu zorlu süreçte, çalışma kapsamlarını daha da genişleterek araştırmalar yapıyorlar ve düzenli olarak akademik makaleler okuyup, uzmanların bulunduğu webinarlara katılıyorlar. Ekip, gerçekleştirdikleri araştırmalarda dünya çapındaki UNICEF, Children and Screens ve niceleri gibi güvenilir kaynaklardan da yararlanıyorlar.

“Yasaklama, yönlendir”

 Söz konusu, dijital medya ve çocuk ilişkisi olunca birçok bilgi kirliğinin de olduğuna değinen Kazım Oğulcan Koç, “Ebeveynler, çocuklarını korumak için dijital medyayı onlara yasaklamak gerektiğine inanıyorlar. Biz de bu aşamada projemizin sloganını ‘yasaklama, yönlendir’ olarak belirledik. Dijital medyanın çocuk için riskleri olduğunu kabul ediyoruz ama eğer bu riskler konusunda ebeveynler ve çocuklar farkındalık sahibi olursa dijital medyanın her çocuk tarafından sağlıklı bir şekilde kullanılabileceğini biliyoruz. Ayrıca, dijital medyayı kullanmanın çocukların bir hakkı olduğunu da vurgulamak istiyorum.” dedi.

 Dijital Medya ve Çocuk ekibi birçok platformda bulunuyor ve tüketicilere en sağlıklı ve bilgilendirici içerikleri ulaştırıyorlar. Yalnızca web sitesi değil, aynı zamanda Instagram ve Twitter hesaplarını da aktif kullanıyorlar.  Aynı zamanda içeriklerini birçok takipçiye ulaştırmak adına podcast yayıncılığı da yapıyorlar. İlgi alanlarına göre belirli görevlerin sorumluluğunu alan ekip, birbirlerine yardım etmeyi de ihmal etmiyor. Düzenli olarak içerik üreterek, Dr. Esra Ercan Bilgiç’in moderatörlüğünde çarşamba günleri Zoom toplantıları düzenleniyorlar. Haftalık olarak gerçekleştirilen toplantılarda, proje hakkında üretilen içerikler ve planlamalar tartışılıyor.

“Bu projede bulunduğumdan dolayı mutluyum”

 Dijital Medya ve Çocuk gibi önemli ve bilgilendirici bir projede olduğu için mutluluk duyduğunu belirten Kazım Oğulcan Koç, “Bu süreçte dijital medya ile çocuk arasındaki ilişkiyi birçok yönden kavrama şansım oldu. Öncelikle dijital medyada çocukların reklamlara maruz kalma yönünden çok savunmasız olduğunu ve bu konuda herhangi bir yasal düzenlemenin bulunmadığını gördüm. Dijital medyanın çocuk için kendi sesini duyurma ve sosyalleşme için bir vasıta olma gibi önemli özellikleri taşıdığını öğrendim. En önemlisi ise dijital medya ve çocuk ilişkisine hassasiyet gösterip bu ilişkide çocuğa, dijital medyada karşılaştığı içerikler karşısında, eleştirel bir bakış açısı kazandırmanın önemini fark ettim. Bu farkındalığı takipçilerimize de kazandırdığımıza inanıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  Dijital Medya ve Çocuk ekibinin çalışmalarını yakından incelemek isteyenler için;

Dijital Medya ve Çocuk Web Sitesi

Instagram/Dijitalmedyavecocuk

Twitter/@dijitalmedyacocuk

Spotify/DijitalMedyaveÇocuk

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: