HABERVESAİRE SORUYOR’DA BU DÖNEM

Communication Lab dersi kapsamında gerçekleşen projelerden biri olan “HaberVesaire Soruyor” çevrimiçi eğitim dönemine adapte oldu. HaberVesaire Soruyor ekibinde yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni Medya Ve İletişim Bölümü 4.sınıf öğrencisi Duygu Çağlayan yayına hazırlık süreçlerini ve projede edindiği tecrübeleri paylaştı.

Haftalık olarak RGB Youtube Kanalı’nda yayınlanan HaberVesaire Soruyor’da bu dönem yaptıkları çalışmaları anlatan Duygu Çağlayan, konu seçimlerini güncel haberlere ve kendi ilgi alanlarına göre belirlediklerini söyledi. “Bizden her zaman güncel bir konu olması beklenmediği için konuları genellikle kendi ilgi alanımıza göre belirlemeyi tercih ediyoruz. Bazen de danışmanımız tarafından gelen konu önerilerine göre yayını hazırlıyoruz.” sözlerini ekledi. Seçilen konular üzerinde detaylı araştırmalar yaptıklarını söyleyen Duygu Çağlayan, daha sonra programa davet etmek istedikleri konuklar ile mail veya telefon aracılığı ile iletişime geçtiklerini belirtti. Davet ettikleri konukların alanında uzman kişiler olmasına önem verdiklerini vurguladı. Konukların biri akademisyen iken diğer konuğun sektördeki başarılı isimlerden olmasına dikkat ettiklerini ifade etti.

Yayına hazırlık süreci

HaberVesaire Soruyor ekibi proje danışmanları olan İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Gökhan Tan ile birlikte Zoom üzerinden haftalık toplantılar gerçekleştirdi. Duygu Çağlayan, bu çevrimiçi toplantılarda yaptıkları araştırmalar ve hazırladıkları sorular hakkında danışmanlarından teyit aldıklarını ve gündemi belirleyerek toplantıyı bitirdiklerini vurguladı. Aynı zamanda yayına kadar ekip olarak mail üzerinden devamlı iletişim halinde olduklarını açıkladı.

HaberVesaire Soruyor ekibinden Duygu Çağlayan, içerik üretim sürecindeki görevleri ekip arkadaşları Aleyna Karadağ, Busem Arpacı ve Tuğçe Ecem Sağır ile birlikte dönüşümlü olarak yürüttüklerini belirtti. Soruların hazırlanması, VTR ve DSF görüntülerinin kurgulanması, KJ metninin hazırlanması gibi süreçlerin yayına kadar sürdüğünü ve bu görevleri her hafta kendi tercihlerine göre paylaştıklarını söyledi. Duygu, “Yayına 2 kişi çıkıyoruz, KJ’de 1 kişi görev alıyor. Konuyu genelde kim araştırdıysa soruların hazırlanmasında daha çok rol oynuyor. Ancak herkes her aşamada görev aldığı için soru ve KJ’nin hazırlanmasında da birbirimizden destek alıyoruz.” dedi.

Projenin kazandırdığı tecrübeler

Duygu Çağlayan görev aldığı bu projede muhabirlik deneyimi kazandığını söyledi. Bu projede yer almak istemesinin sebebini “Genel olarak düşündüğüm bir alan olmamasına rağmen deneyimleyerek görmek, kendimi bu alanda da geliştirmek istedim.” sözleriyle anlattı. Aynı zamanda bir konuya haber gözüyle bakabilme ve bu konular hakkında soru sorabilme tecrübelerini edindiğini belirtti. Duygu, haftalık program hazırlamanın aslında zor bir süreç olduğunu fakat bu sayede zaman ve stres yönetimi konusunda kendini geliştirebildiğini söyledi. “Konuklarla canlı yayın sırasında nasıl iletişim kurabileceğimi, biri duraksayınca yayını nasıl toparlayabileceğimi öğrendim.” ifadelerini kullandı.

“Neden Instagram?”

Duygu Çağlayan hazırladıkları programlar arasında kendisi için en verimli olan bölümün “Neden Instagram?” başlıklı bölüm olduğunu belirtti. Konuyu kendi ilgi alanından yola çıkarak önerdiğini ve yaptığı araştırmalarla da konuya oldukça hakim bir şekilde yayına çıktığını söyledi. Son olarak “Gelecekte reklam, pazarlama gibi alanlarda çalışmak ve kendimi geliştirmek istediğim için bu yayın bana oldukça verim sağladı. Konuklarla güzel iletişim kurduğumuz keyifli bir yayın gerçekleştirdik. Bu konu hakkında sektörde uzman ve konuya hakim kişilerden neyin nasıl olduğunu dinlemek benim için öğretici oldu.” açıklamasında bulundu.

Dr. Cihan Becan ve Kayhan Dural’ın katıldığı bölüme verilen linkten ulaşabilirsiniz.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=oxvppWWy_Os&t=170s

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: