RGB’DE BU DÖNEM: FİT EKRAN

Çoğu alışkanlığımızı değiştiren küresel salgının 10.ayına girmiş bulunuyoruz. Hayatımızı öncesi ve sonrası olarak ayıran Koronavirüsü, bir takım alışkanlıklarımızı değiştirdi. Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor yapmak bazı insanlar için yardım almadan yapmak zor olsa bile bu dönemde teknoloji hepimizin yardımına koştu ve evde spor yapmanın tüm engellerini ortadan kaldırdı. Bununla birlikte RGB Youtube kanalında yer alan yeni bir içerikle karşı karşıyayız. Bu yazımızda Communucation Lab dersi kapsamında gerçekleşen Fit Ekran programının sunucuları Ecem Topçu ve Anıl Poyraz ile görüştük.

   RGB YouTube kanalında şu ana kadar 4 bölüm yayınlanmış olan Fit Ekran programı içerik olarak oldukça faydalı. Çapraz kurgu yöntemiyle iki sunucu; hem bilgi veriyor hem de spor hareketlerini detaylı bir şekilde izleyiciye gösteriyor. Her hafta vücudumuzdaki farklı kas yapılarını çalıştırmaya yönelik hazırlanan bölümler ile izleyici karşısına çıkıyorlar. Evlerinde kendi imkanlarıyla kamera karşısına geçiyorlar ve Ecem hareketleri gösterirken Anıl anlatıyor, Anıl gösterirken Ecem bilgilendirilmesini yapıyor. Telaş çağında yaşadığımızı varsayarsak insanlar uzun video izlemeyi sıkıcı buluyor, Fit Ekran programı yaklaşık 5 dakika olduğu için kendini izlenir kılıyor.

Ekip çalışması

  Bu programının ortaya çıkış süresi boyunca planlanan mekanların genellikle sahil, park, orman gibi yerlerde olmasını isteyen başarılı ekip, küresel salgından dolayı bu planı ev ortamına dönüştürdüklerini söylediler. Zamansal bakımdan evlerde bulunmanın avantajları olduğu kadar dezavantajlarına değinen Ecem ve Anıl ilk olarak Zoom Meeting uygulaması üzerinden buluşarak denemişler fakat ilk bölümü tatmin edici bulmadıkları için İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine özel olarak sağlanan ekipman desteğini kullanmışlar. Kendi projelerinin sunucusu, editörü, ses operatörü ve kamera operatörü olmuşlar. Koordineli çalışma gerektiren bu program ile iletişimlerinin normal daha çok arttığını ve her hafta C-LAB danışmanları Alper Özçakır ve Oğuz Yenen ile görüşme sağladıklarını söylediler. Ecem Topçu “Bu proje bize, gelecekte ekip olarak çalışmanın, bireysel çalışmadan daha zor olduğunu ve iş hayatına atılmadan ekip ruhunun ne demek olduğunu öğretti. Ne keyifli ki hem saygı hem sevgi çerçevesi içerisinde okulumuzun sağladığı imkanlar sayesinde istediğimiz ürünü ortaya koyabiliyoruz’’ dedi. Teknik açıdan yaşadığı sorunları anlatan Anıl Poyraz “Her proje de sorunlar çıkabiliyor önemli olan onları çözüme kavuşturmak. Ekibimizin iletişim becerileri kuvvetli, bir sorunla karşılaştığımız zaman onu çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yeri geliyor sesleri kötü olan veya görüntülerde gözümüze batan bir şey olduğunda yeniden çekiyoruz ve bunu keyifli bir şekilde yapıyoruz’’ dedi.

Fit Ekran programının ilk sunumu İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğluna sunuldu. Başarılı geçen ilk jüri sonrası Fit Ekran programının ufak bir değişime gittiğini söyleyen Anıl Poyraz ve Ecem Topçu, tüm vücut kaslarını çalıştırmaya yönelik hareketler gösterdiklerini, aldıkları önerilerle de programlarına esneme hareketlerini dahil ettiklerini vurguladılar. Bu sayede kendi alanlarında yeni şeyler denediklerini belirttiler. 

“Bilgi veriyor ve nasıl spor yapılması gerektiğini gösteriyoruz.”

Pandemi döneminde evde spor yapma içeriklerinin fazla arttığını söyleyen Anıl Poyraz, ‘’Bir şeyi çok hızlı tüketme alışkanlığımız var. Bizim programımızı diğer spor programlarından farklı kılan özellik ise size spor yaptırmıyor, bilgi veriyor ve nasıl yapmanız gerektiğini gösteriyor. Böylece hem yapılan hareketin insan vücudunda ne işe yaradığını, hem de bu hareketin nasıl doğru yapılacağını ve kaç kere yapılacağını izleyicilerimize sunuyoruz’’ dedi.  Toplumdaki her kesimin ihtiyacı olduğu hareketlere farklı farklı bölümlerde yer veren Fit Ekran programı her yaş grubundan insana hitap etmek için çok daha basit ve anlaşılır bir anlatım ile yaptıklarını söylediler.

Zengin bilgi içerikli ve eğlenceli Fit Ekran programının arka yüzü zor olsa bile bunu keyifle yaptıklarını söyleyen iki sunucumuza bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ederiz. Evde kaldığımız bu dönemde sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu yeniden anladık. Sizlere sağlıklı bir bedenin hareketli bir yaşamdan geçtiğini belirtmek isteriz.

Her Salı yayınlanan Fit Ekran programına aşağıda verilen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: