BİR ÖNERİMİZ VAR: “SPOTLIGHT”

Bilgi Medya ekibi olarak, hafta sonunu evde geçirdiğimiz günlerde sizlere vaktinizi değerlendirebileceğiniz bir film önerisiyle geldik.

Tom McCarthy tarafından yönetilen ve McCarthy ve Josh Singer tarafından yazılan 2015 yapımı Amerikan drama filmi “Spotlight” 26 ödülün sahibi oldu. Çıktığı günden bugüne popülerliğini kaybetmeyen film, her geçen gün bir ödüle daha imza atıyor. Başrollerini ise, Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup paylaşıyor.

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesini anlatıyor. Film, ABD’de hâlen etkin olan en eski araştırmacı gazete birimi Boston Globe gazetesinin ‘Spotlight’ ekibini konu alıyor.

Filmde, Boston Globe gazetesine yeni bir editör atanmasıyla hikâye başlıyor. Spotlight ekibi ise, Boston Globe adı altında fakat ses getirecek konuları inceleyip, aylarca ya da yıllarca üzerine çalışıp, gerçekleri ortaya çıkaran 4-5 kişiden oluşan bir gruptur. Yeni editör Marty Baron da bu ekibe yıllar önce yine kendi gazetelerinde yayımlanmış bir köşe yazısında bahsedilen, bir rahibin çocuk tacizini konu alan haberin peşine düşme görevini veriyor.

Spotlight, birçok sinemaseverin ilk kez muhabirlerin işlerine ne kadar sıkı çalıştığını gösteren gerçekliği ve üzücü röportaj sahneleriyle evrensel olarak övgüler aldı. Övgülerin yanı sıra, birçok ödüle ev sahipliği yapan Spotlight, 2016 yılında da en iyi film ve en iyi özgün senaryo oscarını almıştır.

Ekip olarak bu filmi izledik ve sizlere de tavsiye ediyoruz. Önemli ödüller kazanmış ve hala popülerliğini sürdürmekte olan Spotlight filminin fragmanını izlemek isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

İyi seyirler dileriz.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: