CEM HAKVERDİ BELGESEL ATÖLYESİ “CHASING PEACH”

Communication Lab dersi projelerinden biri olan Cem Hakverdi Belgesel Atöylesi ekibindeki öğrenciler belgesellerini tamamladı. Ekip üyesi olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği Ve Programcılığı Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Su Göllücü hazırladıkları “Chasing Peach” isimli belgeseli ve yapım aşamalarını anlattı.

 İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cem Hakverdi danışmanlığında hazırlanan belgesellerden biri olan “Chasing Peach” Su Göllücü’nün de içinde bulunduğu 3 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı. Büyükşehirden küçük kasaba ve köylere yerleşmiş insanları konu alan bu belgesel, Marmaris’in Selimiye Köyü’nde çekildi. Su Göllücü, bu projeye başlamasındaki en büyük etkenin pandemi sebebiyle ailesinin yaşadığı Selimiye Köyüne gitmesi olduğunu söyledi. “Burada güzel görüntüler elde edebileceğim bir belgesel hayal ettim. Selimiye de küçük bir butik otelimiz var ve bu sayede buradaki esnaf ile yakından tanışıyoruz. Projemi düşünürken aklıma çevremdeki insanların da yer alabileceği bir belgesel geldi.” ifadelerini kullandı.

Chasing Peach Belgeseli hazırlık süreci

  Su Göllücü, projeye hazırlık sürecinde ilk olarak doğa, göç ve büyükşehirden uzaklaşarak kasabalara yerleşmiş insanları konu alan video örneklerini incelediğini belirtti. Araştırmalarını makalelerle destekleyerek hazırlık sürecine devam ettiğini vurguladı. Daha sonra kendi projesinde yer alacak karakterleri seçerek belgeseline başladığını belirtti. Su, “Buraya büyükşehirden yerleşmiş 3 kişi ile röportaj yaptım ve Selimiye çevresinde 5-6 köye ara görüntüler toplamak için birçok kez gittim.” sözlerini ekledi. Topladığı görüntülerin kurgularını ise ekip arkadaşının yaptığını belirtti.

“Belgesel hazırlamaktan çok keyif aldım.”

 Su Göllücü, okuduğu Televizyon Haberciliği Ve Programcılığı Bölümü’nde belgesel, kurgu ve röportaj gibi konuları içeren dersleri sevdiği için bu projeyi seçtiğini söyledi. Bu konuda Öğretim Görevlisi Cem Hakverdi’ den aldığı derslerin de büyük etkisi olduğunu belirtti. Su, bu proje sayesinde belgesel hazırlamayı deneyimleyerek öğrendiğini açıkladı. Aynı zamanda insanlarla röportaj yapmaktan, ara görüntüler toplamaktan ve ürettiği belgeseli daha iyi hazırlayabilmek için kafa yormaktan keyif aldığını belirtti. Bu projenin hedeflerini belirlemesinde yol gösterici olduğunu da vurguladı. Bu durumu “Mezun olmama az bir zaman kaldı ve ileride ne yapmak istediğime karar verememiştim. Aldığımız bu derslerden sonra ileriyi biraz daha görmeye başladım.” sözleriyle açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: