RGB’DE BU DÖNEM: HABER SÖZLÜĞÜ

RGB ekranlarında yayınlanan Haber Sözlüğü programı, bu sene Communication Lab dersi kapsamında çevrimiçi olarak yayın hayatına devam etti. Haber Sözlüğü, her hafta anlamını bilmediğimiz ya da daha önce hiç duymadığımız kelimeleri açıklayan ve örnekler sunan bir programdır. Bilgi Medya ekibi olarak, çevrimiçi dönemde çalışmalarını hız kesmeden devam eden Haber Sözlüğü ekibinin teknik görüntü ve programın kurgu sürecini devam ettiren Ecem Salihoğlu ile görüştük.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü’nde son sınıf öğrencisi olan Ecem Salihoğlu bu projeyi yaparken çok keyif aldığını, hem eğlendiğini hem de öğrendiğini bizlere aktardı. ‘’Bu projenin yapım çekim ve kurgu aşamasına kadar olan tüm kısımlarıyla ilgileniyorum. Teknik kısımla ilgilenmek güzel ama editör olarak içerik üretmek de bir o kadar keyifli. Kelimelerin anlamını ve daha önce hiç duymadığım kelimelerin etimolojisini öğreniyorum ve kendime yeni vizyonlar katıyorum’’ dedi. Ayrıca ‘’Bu proje hem beni hem de RGB Youtube kanalımızı takip eden herkesi bilgilendiriyor. 5 dakikada 5 yeni bilgi gibi düşünebiliriz.’’ sözlerini ekledi.

Her hafta güncel haberleri ve siyaseti yakından takip ederek haberlerde kullanılan sözcükleri seçtiğini söyleyen Ecem, seçtiği sözcüklerin bazen hiç duymadığı kelimelerden, bazen ise kullandığı ama anlamını bilmediği kelimelerden oluştuğunu anlattı. “Seçtiğim kelimeleri iyice araştırıyorum ve listeler halinde danışmanlarıma sunuyorum. Verdikleri revizelerle birlikte o hafta yayına sokacağımız beş kelimeyi seçiyoruz ve Zoom Meeting uygulaması üzerinde buluşup çekimi gerçekleştirdikten sonra programımızın kurgu aşaması kalıyor.” dedi.

“Kurguyu büyük bir zevkle yapıyorum çünkü programı her kurguladığımda yeni bir şey öğreniyorum, Adobe Premiere’in kısayollarını öğreniyorum. Bu benim ilerlediğimi gösteriyor. Üç sene önce 10 dakikalık ödevlerimi bir iki hafta içerisinde yaparken şimdi elim hızlandığı için 1 günde yapabiliyorum, bu proje beni oldukça geliştirdi.”  Haber Sözlüğü programının küresel salgın döneminde çok güzel üstesinden geldik ama keşke bu programı stüdyoda gerçekleştirseydik çekim heyecanını canlı canlı yaşamak isterdim şeklinde sözlerini sonlandıran Ecem Salihoğlu’na teşekkür ederiz. Siz de yeni kelimeleri veya anlamını bilmeden kullandığımız kelimeleri öğrenmek istiyorsanız RGB Youtube kanalına abone olup, Haber Sözlüğü programını izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak Haber Sözlüğü bölümlerine ulaşabilirsiniz;

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: