SOSYAL KAFA’DA BU DÖNEM

Communication Lab dersi kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Doç. Dr. Erkan Saka’nın danışmanlığında yürütülen Sosyal Kafa ekibi ile görüştük. Sosyal Kafa ekibinde yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü 4.sınıf öğrencisi Fırat Berk Sivaslıoğlu projenin içeriğini ve işleyişini ekibimiz ile paylaştı.

 Uzun yıllardır varlığını sürdürmekte olan Sosyal Kafa kanalı, C-LAB öğrencilerinin de katkılarıyla farklı bir projeye yer verdi. Fırat Berk, sürdürdükleri projenin asıl amacının sosyal hayatı düzenleme de yardımcı olacak uygulamalar ve araçları insanlarla buluşturabilmek olduğunu belirtti. “Bizimde kullandığımız veya pandemi döneminde insanların dijital dünyasına yardımcı olabileceğini düşündüğümüz uygulamaları basit ve tanıtıcı bir biçimde açıklıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Uzun süredir Sosyal Kafa kanalının takipçisi olduğu için bu projede yer almak istediğini söyleyen Fırat, “Sosyal Kafa, iletişim öğrencileri için birçok alanda, farklı mecralarda içerik üretme imkânı sunabiliyor: YouTube, Instagram, Blog vb. alanlarda istediğimiz platformda çalışabiliyoruz. Elbette bunu yaparken biraz da yazılım camiasında bilinen açık kaynak kodlu bir platform misyonu var, bizim alanımız için bu açık kaynak özelliği içerik üretmedeki özgürlüğünden geliyor.” dedi. Sosyal Kafa kanalının, öğrencilerin ortak olarak iyileştirmeye çalıştığı bir platform olduğunu da vurguladı. Kanalın, farklı fikirlere ve farklı formatlara kapısının her daim açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal Kafa’da görev dağılımı ve hazırlık süreçleri

 7 kişilik bir gruptan oluşan ekip, projenin hazırlık aşamasında birbirine sürekli destek oluyor ve düzenledikleri haftalık çizelge ile birlikte bilgi paylaşımında bulunuyor. Düzenli olarak, perşembe günleri gerçekleştirdikleri toplantıda danışman Erkan Saka’nın da onayı alınarak hazırlık aşamasına geçiliyor. Pazartesi gününe kadar içerik araştırması ve taslağı, metin yazımını gerçekleştiren ekip, pazartesi günü ise videoların çekimi ve ara geçişlerini tamamlıyor. Yazılan metinin ses kayıtları alındıktan sonra, kurgu işleri de tamamlanıp çarşamba günleri izleyicisiyle buluşuyor.

 Eşit görev dağılımına sahip olan Sosyal Kafa ekibi, koordineli ve düzenli bir şekilde yayın hayatına devam ediyor. İçeriği belirlemek ve seslendirmeden sorumlu olan Fırat Berk ise projedeki en zorlandığı kısmın seslendirme metni yazmak ve ses kaydı almak olduğunu belirtti. Bu aşamalardan sonra, içeriğin kurgulanması ve paylaşılması için grup arkadaşlarına dağıtıldığını açıkladı.

Projenin kazandırdığı tecrübeler

 Sosyal Kafa projesinde içerik üretiminden de sorumlu olan Fırat Berk, araştırma aşamasında başka mecralardaki üretilen farklı içeriklere de tanık olduğunu söyledi. Fırat sözlerine, “Üstlendiğim seslendirme görevinden sonra diksiyon ve hitabet eğitimi alabileceğimi anladım. Projeyi yaparken birçok eksikliğimi ve geliştirebileceğim yönümü gördüm ki herhalde böyle bir proje için en önemli bireysel çıktı budur.” diyerek devam etti.

“Kahve içme imkânımız olsaydı, fena olmazdı”

 Fırat Berk Sivaslıoğlu, çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen Sosyal Kafa projesinin herhangi bir zorluğu olmadığını açıkladı. “Teknik zorlukları saymazsak uzaktan çalışmada zorlanacağımız veya bunu engelleyecek bir proje değil. Çünkü dijital bir mecrada dijital yaşam serisi hazırlıyoruz.” dedi.  Teknik olarak ise ara sıra kurgu programlarında bilgisayarların zorluk çıkarabilmesi ve ses kaydı için uygun ortamın evde yaratılmasının zor olduğunu dile getirdi. Fırat sözlerini, “Tabi oturup beraber kahve içsek fena olmazdı ama ne yapalım; her şeyin ‘normale’ dönmesini dilemekten başka bir şey yapamıyoruz.” diyerek sonlandırdı.

 Sosyal Kafa projelerini yakından takip etmek isteyenler için;

Instagram/sosyalkafa

Twitter/sosyalkafa

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: