SOSYAL KAFA’DA “DİJİTAL GİZLİLİK”

 Sosyal Kafa Ekibi bu dönem yeni içerikleri ve farklı konseptleri ile çalışmalara başladı. Yayınlanan ilk videolarında uzun süredir var olan ancak 2018 yılında Cambridge Analytica skandalıyla dünya gündemi sarsan ve son zamanlarda WhatsApp ile zirveye ulaşan bir konuyu ele aldılar. “Gizlilik.”

 Dijital gizlilik günümüz koşulları ile birlikte internet ağına bağlanan herkes için bir endişe olmaya devam ediyor. Dijital gizlilik nedir? Bireylerin kişisel cihazlarında internete bağlıyken oluşturulan veya kullanılan verilerin korunmasıdır. Bu verilerin önemi ve kullanım alanlarının geliştiğinin anlaşılması çok önemlidir. Dijital okur yazarlığın artması ile beraber önceden dikkat etmediğimiz, sorgulamadığımız konular kamuoyunda daha yüksek sesle dile getiriliyor ve büyük etkiler yaratıyor.

 Dijital okur yazarlığın ve sorgulama kültürünün gelişimi ile artık kısa ve yüzeysel açıklamalar kullanıcılara yeterli gelmiyor. Böylelikle kamuoyu denetleme misyonu edinmiş oluyor ve haklarını koruyabiliyor. Gizlilik sözleşmelerinin, çoğu insan tarafından okunmadığı varsayılarak kullanılan data terimleri gizlilik sözleşmelerinin tümünü oluşturmaktadır. Gizlilik sözleşmesi;  kullanıcılardan veri paylaşımının meşruiyetini sağlamak ve hukuki bir boyutu oturtmak adına tasarlanmış küçük puntolu metinlerdir.

 Google, Facebook, Twitter gibi açık internetin en popüler uygulamaları kullanıcılardan ne tür verilerin toplanacağını beyan eden bir gizlilik sözleşmesi bulunuyor. Facebook veri gizliliği ve paylaşımı hakkında açık ara en kötü üne sahip firma olarak karşımıza çıkıyor. Facebook bir medya ekosistemi olarak bünyesinde Instagram WhatsApp gibi yaygın platformları da bulunduruyor. Facebook gizlilik sözleşmesini onaylayarak mesaj kutusunda bulunan hedef kelimeler, web gezintileri veya uygulama kullanma aktiviteleri verilerinize dair erişimine izin verilmiş sayılıyor. Facebook topladığı verilerin amacını ise şu şekilde açıklıyor; ürün geliştirme ve kişiselleştirilmiş reklam amacıyla kullanılacağını bildiriyor.

 Dijital gizlilik hakkında tüm gerçekliği yansıtan bu bilgilendirici videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ZCjc6hrh83A&t=93s

 

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: