SOSYAL KAFA’DA “DİJİTAL MİRAS”

 Dijital çağa ayak uyduran neslin yeni korkusu öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ne olacak? Düşündüren ve korkutan bir konu ile karışımıza çıkan dijital yerlilerin kanalı Sosyal Kafa Youtube Kanalı’nda bu hafta Dijital Miras, Sosyal Medya ve Ölüm konularını ele alındı. Bilgi Medya ekibi olarak oldukça ilgimizi çeken bu konuyu sizlerle paylaşmak istedik.

 Hayatımızın önemli bir kısmını kapsayan dijital yaşam, içinde bize ait olan birçok farklı parçadan oluşuyor. Aitlik etkisi ile dijital mal varlığı ve dijital miras kavramlarının ortaya çıkarmış oluyoruz. Görece yeni olan bu kavramlar biyolojik hayatımız son bulsa bile dijital hayatımızın ölümsüzleşebileceğinin bir göstergesidir. Dijital mirasın anlaşılması ve planlanması büyük bir önem sağlamaktadır. Manevi değerin yanında yatırım, online alışveriş ve banka hesapları gibi maddi değere sahip olan dijital verilerimiz bulunmaktadır.

 Günlük hayatımız ve dijital hayatımızın sınırlarının iç içe geçmesi ile birlikte çeşitli kavramlar dijital yaşamımıza dahil olmuştur. İlk olarak videolar, fotoğraflar, e-postalar, kişisel sosyal medya hesapları gibi elektronik olarak depolanan ve aktarılabilen her şey dijital mal varlığı olarak değerlendirilmektedir. Bu konu üzerinde çalışan kişilere göre; Maddi veya manevi değeri bulunan bütün dijital varlıklar mirasçılara aktarılabilir. Bu konu üzerinde proaktif bir şekilde çalışmalarda bulunan ve farkındalık yaratmayı hedefleyen Digital Legacy Association’nın resmi internet sitesinde bir dijital miras formu bulunmaktadır. Bu formun içeriğinde dijital varlıklarınıza ne yapmak istediğinize kimin yöneteceğine dair belirlemek için alanlar bulunmaktadır.

 Facebook bu konuda en somut örneği uygulayan ve aktif çözüm arayan platformlardan biri, Facebook’ta zorunlu veya varsayılan bir düzenleme olarak sunmasa bile ayarlar kısmından bu düzenlemeyi yapabilirsiniz. Google aynı şekilde Facebook gibi proaktif bir tutum takınmaktadır. Fakat Facebook’tan farklı olarak aktif olmayan hesaplar üzerinden bu süreci yönetmekte ve hesaba ait bilgilerin transferine ilişkin bir opsiyon sunmaktadır. Ayarlar kısmında etkin olmayan hesap yöneticisi bölümünden kullanıcılar verilerini transfer edebilmektedir. Microsoft ise birinci derece yakınlığı baz almaktadır. Ve hesap bilgilerini bir DVD ile teslim etmektedir. Apple ise kullanıcıların bilgilerini saklayarak kimse ile paylaşmıyor. Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamaların ise mirasçı belirleme gibi bir prosedürleri bulunmamaktadır.

Sosyal Kafa Ekibi’nin bu ilginç konuyu detaylı bir şekilde ele alarak hazırladıkları videoya verilen linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=E0u56WhZ2kQ&list=PLABZHYqgKg3ia3dk12ZcgxrBNKU7DlrFP&index=2

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: