KONTRA NEDİR ?

 İstanbul Bilgi Üniversitesi seçmeli derslerinden olan KONTRA/Rethinking Civil Society and Campaings (Tvj 291-292) dersi güz ve bahar döneminde veriliyor. Eğer bu dersi alırsanız, cesaret edebileceğiniz şeyler çoğalıyor. Bireylerin kendine güveni yerine geliyor. Küresel, çevresel, toplumsal sorunlarımıza çözüm üretmek için bir araya gelen öğrencilerin projeleri bu ders sayesinde hayata geçiyor.

Kontra nedir?

 Mağdurun sesi gittikçe kısılıyor, hiç duyulmaz oluyor. Haklar sürekli ihlal ediliyor ve bu neredeyse normal bir durum haline geliyor. Örgütlenmenin, ana dillerin, cinsel seçimlerin ve çalışan haklarının önünde ciddi engeller var. Bütün bu eşitsizliği kanıksamaya başlayan bir toplum var. Yani “dayanışma”, “paylaşma”, “örgütlenme” kelimeleri unutuldu.

 Kontra, ekolojik denge ve çeşitliliğin, ötekinin haklarına duyulan saygının, barış ve uygarlığın temel koşulu olduğunu kabul eder. Kontra sivil toplum kuruluşlarının ve sosyal sorumluluk projelerinin baş aktör ve özne olarak değil, tartışılan konulardan bazıları olarak ele alındığı bir öğretim süreci. Hiç şüphesiz sivil alan da diğer alanlar gibi kirleniyor. Hatta bazen ticari ve ana akım alanlardan daha kirlenmiş olabiliyor.

Belki de kirlenmek güzel değildir!

 Özellikle kitle iletişim araçlarını (medyayı) kullanarak insanları etkilemeyi hedefleyen afişler, logolar, web sayfaları, radyo spotlarıve genellikle bir dakikadan kısa antireklam spotlarına verilen ad kontradır. Bu çalışmalar tüketimi azaltmayı, paylaşmayı öneriyor. Bunlar en güzel olmayanı, en güçlü olmayanı, en büyük olmayanı, aksine arkalarda kalanları, mağduru özne edinen kampanyalar, spotlar ve tasarımlar. Barış ve dayanışma öneriyorlar. Yeni bir tüketim anlayışı ve ahlak öneriyorlar.

Hayata geçirilen kampanyaları https://kontratr.wordpress.com/ bu linkten takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: