Domino Lecture: “Digital Monopoly Platforms and Public Wealth”

 İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Yüksekdağ’ın moderatörlüğünde bir canlı yayın gerçekleştirilecek. “Domino Lecture: Digital Monopoly Platforms and Public Wealth” başlıklı yayına 27 Nisan 2021 saat 19:00’da YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.  

Canlı yayın bağlantısı:

https://www.youtube.com/watch?v=fmUGtkPfwfU

 Bu sunumda, görünüşte bariz bir araştırma sorusundan başlıyoruz: Batılı ülkeler, ekonomilerinin rekabetçi karakterine rağmen, nasıl olur da web arama, sosyal ve ekonomik açıdan önemli bir işlev için tek bir şirketin egemenliğine sahip olurlar?

 Sadece mevcut durumumuza bakarak bir cevap veremeyiz fakat ağ bağlantılı teknolojilerin otonom mantığının tekno-determinist kavramlarıyla da bir kenara bırakılamaz. Bunun yerine, tekelleşme süreçlerini tarihsel ve politik ekonomi perspektifinden gözlemliyoruz ve onu bazı benzersiz özelliklerle kapitalist üretim tarzının bir parçası olarak tartışıyoruz. Tarihsel bir bakış açısı, baskın dijital platformların nasıl kurulduğunu ve bu süreçte kamusal inovasyon ile ticari yakalama arasındaki temel dinamiğin ne olduğunu izlememizi sağlar. Böyle bir yaklaşım, bize makul alternatifler hakkında düşünmeye katkıda bulunan bir dizi teorik anlayış da sağlar.

 Spesifik olarak, kapitalist tekel platformlarının mevcut hakimiyetini azaltmak için politika ve düzenleme kaynaklı değişikliklerin sınırları nelerdir?

 Bu süreçte, üretimin ve ürünlerin dolaşımının tek olası toplumsal biçimi olarak varlığını normalleştiren ve doğallaştıran analitik çerçevelerle karıştırılan çağdaş kapitalizmin içsel çelişkilerinin görünürlüğünü arttıracağız.

Konuşmacılar;

Dr. Paško Bilić – Research Associate at the Institute for Development and International Relations in Zagreb, Croatia

Dr. Toni Prug – Independent Researcher

Bir Cevap Yazın

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: